05.10.2019, 22:39

Apartmanda Gürültü Yasağı Nedir?

Emniyet Müdürlüğü, apartmanlarda gürültü yapılmasının, komşuların birbirini rahatsız etmesinin önüne geçmek için özel tedbirler ve önlemler almayı sürdürüyor. Anlaşmazlıkların, kavgaların ve huzursuzlukların önüne geçmek isteyen Emniyet Müdürlüğü, apartmanda gürültü yasağı ile ilgili yeni düzenlemeler yaptı. Buna göre akşam saat 19.00 ile sabah 07.00 saatleri arasında apartmanlarda matkap vb. iş aletleri çalıştırılamayacak.

Apartmanlarda komşular arası huzursuzluğun önlenmesi bakımından elzem bir düzenleme, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirildi. Apartmanlarda kavgaların ve huzursuzlukların önüne geçmek isteyen EGM, Apartman Gürültü Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti. 2013 itibariyle yürülüğe giren Apartman Gürültü Yönetmeliği’nde düzenleme yapılarak komşular arası ilişkilerin bozulmaması hedefleniyor.

Apartman Gürültü Yönetmeliği’nde Yapılan Değişiklikler Neler?

Apartmanlarda huzurun bozulmaması ve sükûnetin sağlanması için yapılan düzenleme şu değişiklikleri içeriyor:

Apartmanda günün her saatinde gereksiz ses ve gürültüden kaçınılacak. İş günlerinde yani hafta içi saat 13.00 ile 15.00 ve 19.00 ile 07.00 arasında matkap, delici alet veya herhangi bir sesli iş aletinin kullanımı yasak olacak. Pazar günleri ve takvimde belirtilen resmi tatil günleri istirahat günü olarak kabul edilecek. Öte yandan müzik aletleri ve ses çıkaran tüm teknolojik aletler de ancak odanın içinde duyulabilecek seviyeye kadar açılabilecek. Apartmanda daireler arası ses yalıtımının da bu anlamda büyük önemi bulunuyor. İç ve dış yalıtım Apartman yönetmeliklerinde ihtiyari olmaktan çıkarılarak zorunlu hale getiriliyor. Apartmanlar için iç ve dış yalıtım yapılarak ses dizaynının yapılması gerekiyor. Ses seviyesi için 65 desibel sınırı getiriliyor. Buna göre mesken içinde ve dışında desibel seviyesi 65’i geçemeyecek. Dairelerde mekanik veya motorlu dikiş makineleri, matkap, testere, çekiş, spor aletleri, koşu bantları ve benzeri araçların akşam saatlerinde çalıştırılarak gürültü yapılması bu düzenlemeyle yasaklanmış olacak.

Apartmanda gürültü yasağı ve huzuru ihlal edenler Türk Ceza Kanunu’nun 123 ve 183. Maddeleri çerçevesinde cezalandırılacak. İlgili maddeler uyarınca bu kişiler “Kişilerin huzur ve sükûnunu bozma ve Gürültüye sebep olma suçu” hükümleri çerçevesinde adli para cezası veya altı aya kadar hapis cezasına çarptırılabilecekler.

Yorumlar (0)
25°
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü