Ankara'nın Jeolojik Yapısı Turizme Katkı Sağlayacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Jeoloji Mühendisleri Odası ile ortak bir projeye imza attı. Projeye göre Ankara'nın doğal varlıkları korunacak ve jeoturizm potansiyeli gün yüzüne çıkacak.

Ankara'nın Jeolojik Yapısı Turizme Katkı Sağlayacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Jeoloji Mühendisleri Odası arasında imzalanan protokole göre Ankara ili sınırları içerisinde yer alan fosil, mineral yapı, mağara, şelale gibi miras niteliğinde olan alanlar belirlenecek ve bunlar tekrar turizme kazandırılacak. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan tarafından yapılan açıklamaya göre Ankara Türkiye'de ikinci defa gerçekleşecek olan jeopark projesine ev sahipliği yapacak. Jeopark projelerinden ilki Manisa'da bulunan Kula UNESCO Küresel Jeoparkı idi.

Ankara'nın Jeolojik Kaynakları Turizme Açılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Jeoloji Mühendisleri Odası arasında imzalanan protokole göre ilin sahip olduğu jeolojik kaynaklar yerel kalkınmanın gerçekleşmesi için kullanılacak. Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan yaptığı açıklamada kullanılacak jeotermal kaynaklarla Ankara'ya ciddi bir gelirin sağlanacağını ifade etti. Kızılcahamam, Ayaş ve Beypazarı gibi ilçelerde önemli jeolojik kaynakların yer aldığını belirten Alan, buralarda yaklaşık 250-300 dönümlük bir tarımsal seranın kurulacağını söyledi. Hayata geçirilecek olan proje ile ilgili Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş da önemli açıklamalarda bulundu. Eğer Ankara'nın kaynakları doğru kullanılırsa kurulan tarımsal sera alanlarında 40 ton civarında domates yetiştirilebilecek ve bunun da yaklaşık olarak 700 kişiye aylık 5000 lira kadar gelir sağlayabileceğini kamuoyu ile paylaştı.

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Karikatürü Tümü