Belediye Projeleri

Çevreci Tesiste Tıbbi Atıklar Bertaraf Ediliyor

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin çevre yatırımları arasında yer alan ve günlük 7 ton tıbbi atığı bertaraf etme kapasitesine sahip Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisleri, 2018’de Konya ve Karaman’daki yaklaşık 930 sağlık kuruluşundan topladığı 2 bin 589 ton tıbbi atığı bertaraf etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2008 yılında hizmete sunulan Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisleri günlük 7 ton tıbbi atığı bertaraf ediyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın önemli çevre yatırımları arasında yer alan ve Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği çerçevesinde çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisleri’nin Konya geneli ve Karaman’daki yaklaşık 930 sağlık kuruluşundan tıbbi atıkları toplayarak bertaraf ettiğini söyledi.

İnsan sağlığını doğrudan tehdit eden tıbbi atıkların basınçlı buhar yöntemiyle sterilize edilerek evsel atık niteliği kazandırılarak Konya Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda bertaraf edildiğini vurgulayan Altay, Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisleri’nde 2018 yılında 2 bin 589 ton tıbbi atık bertaraf edildiğini; kurulduğu günden bu yana ise 20 bin 462 ton tıbbi atık bertaraf edilmiş olduğunu ifade etti.

Tesislerde; sağlık kuruluşlarından kaynaklanan enfekte atıklar (pansuman malzemeleri), kan bulaşmış atıklar ve kesici-delici malzemeler (enjektörler ve bisturiler) sterilize edilerek bertaraf ediliyor.

Bu haberimize göz atınız:  Sporcumuz Para Tekvando’da Dünya Şampiyonu Oldu
Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. Konya’ya yakışanı bu olmalı Konya bu konuda ki en büyük hedefi tutturdu ve Türkiye ortalamasının üzerinde sonuçlara imza atmaya başladı.Bilinçlenerek yapılabilen çevre temizliği artık Konya’da da sonuç almaya başladı Konya Büyük Şehir Başkanı Altay Başkan bu konuya çok önem vermeli geri dönüşüm çok önemli hem üretime katkı hemde çöp olarak nitelendirilen materyalleri geri dönüştürerek tekrar kullanımı sağlanıyor bu ekonomiye büyük bir katkıdır.Bu konuda halkı daha çok bilinçlendirmeli ve geri dönüşüm için projeler üretilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün