Çorum Belediyesi’nden Akıllı Şehir Projesi

Çorum Belediyesi, Litvanya’nın Telsiai ve Macaristan’ın Szarvas belediyeleriyle iş birliği yapmıştı. Akıllı Şehir İçin Yol Haritası projesi bitti. Proje, kültür ve tecrübe paylaşımı amaçlanarak yapılmıştı.

Çorum Belediyesi’nden Akıllı Şehir Projesi

Projenin bitimi için düzenlenen toplantıya birçok kişi katıldı. Bu toplantı Türkiye ve Avrupa Birliği arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı alanında yapıldı. Toplantı da Telsiai Belediye Başkanı Kestutis Gusarovas, Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ve Szarvas Belediye Başkanı Mihaly Babak da vardı.

Dr. Halil İbrahim Aşgın bu konuyla ilgili açıklamalar yaptı. 2018 yılında bu proje kapsamında birçok teknik gezinin düzenlendiğini ve çalışmalar yapıldığını söyledi. Akıllı şehirlerin arasında iletişim kurulması sağlandı. Bu da sürdürebilirlik için önemli bir noktaydı.

Proje Birçok Fayda Sağladı

Akıllı Şehir İçin Yol Haritası projesi, stratejik çerçeve alanında bir belge oluşmasını da sağladı. 3 şehirde belirlenen teknik kadro eğitimlerden geçti. Çorum’un şu anı ve geleceği ile ilgili hedefler belirlendi. Çorum dışındaki illerde de aynı uygulamalar yapıldı. Akıllı şehirler arasında yarışmalar ve etkinlikler düzenlendi. Toplam 104 proje için müracaat yapıldı. Ancak 5 tanesi seçilerek hayata geçirilmesi konusunda planlar yapıldı.

İleriki günlerde bunun gibi projelerin yapılması kararı alındı. Türkiye’deki iller ve dünya şehirleri arasında bir etkileşimin sağlanması amaçlandı. Toplantı da bununla ilgili hedefler çizildi. Bir daha ki projede hangi ülke ve illerin olacağı henüz belirlenmedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü