Belediye ProjeleriKültür Sanat

İbb’nin “Hiç Kapanmayan Kütüphaneleri”nden 800 Bin Kişi Faydalandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’de bir ilke imza atarak hayata geçirdiği “Hiç Kapanmayan Kütüphaneler” uygulaması yoğun ilgi görüyor. Beyoğlu, Fatih, Başakşehir, Kartal ve Ümraniye ilçelerindeki 5 farklı kütüphaneden bugüne kadar yaklaşık 800 bin kişi faydalandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, 2014 yılında Türkiye’de bir ilke imza atarak Atatürk Kitaplığı’nda başlattığı ve 2019 yılında 4 kütüphanenin daha hizmete dahil edildiği ‘Hiç Kapanmayan Kütüphane’lere vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Özellikle öğrencilerin ve araştırmacıların büyük takdirini kazanan 7/24 hizmete açık kütüphanelerden bugüne kadar yaklaşık 800 bin İstanbullu ve yabancı misafirler istifade etti.

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü bünyesinde toplam 21 halk ve çocuk kütüphanesi bulunuyor. Bu kütüphanelerden 5’i İstanbullulara 7/24 hizmet veriyor. Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü, 25-31 Mart tarihleri arasında kutlanan “Kütüphaneler Haftası” nedeniyle bu 5 kütüphanenin 7/24 hizmete başladığı günden bugüne ev sahipliğini yaptığı ziyaretçi sayılarını açıkladı. Bugüne kadar;

  • Beyoğlu’ndaki İBB Atatürk Kitaplığı’ndan 599 bin 735 kişi
  • Fatih’teki İBB Ahmet Kabaklı Halk ve Çocuk Kütüphanesi’nden 31 bin 756
  • Başakşehir’deki İBB Rasim Özdenören Halk ve Çocuk Kütüphanesi’nden 90 bin 769
  • Kartal’daki İBB Muallim Cevdet Halk ve Çocuk Kütüphanesi’nden 33 bin 226
  • Ümraniye’deki İBB Ahmet Süheyl Ünver Halk ve Çocuk Kütüphanesi’ni 41 bin 102 kişi olmak üzere toplamda 796 bin 588 kişi faydalandı.

Nadide el yazma eserler, özel koleksiyonlar, kartpostallar, haritalar, eski gazete ve dergilerden güncel yayınlara kadar yaklaşık 800 bin kitap arşivine sahip İBB Kütüphaneleri’nde ziyaretçilere; Wİ-Fİ, fotokopi, dijital çekim hizmeti de veriliyor. 7/24 açık kütüphanelerde gece ders çalışan ziyaretçilere hafta içi her gün çay, kek, sıcak çorba, sandviç, su, meyve suyu ikramı yapılıyor.

Bu haberimize göz atınız:  Sıfır Atık Projesi’ne 10 Pilot Okul Dahil Oldu
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir Yorum

  1. İşte eğitimde kalkınma bu şekilde olur kalem kılıçtan keskindir diye bir söz var bu söz okumanın eğitim almanın kişisel gelişimin ne kadar önemli olduğunu bizlere anlatıyor. İstanbul da belediyenin bu şekilde bir uygulama yapması gerçekten reform niteliğinde bir karar.Bu fırsatı İstanbul halkının iyi değerlendirmesi gerekiyor maalesef ben Adana da yaşıyorum bu şekilde bir uygulama yok hiçte olacağını düşünmüyorum umarım bu proje sadece İstanbul da kalmaz tüm ülkeye yayılır ve eğitim seferberliği ile hedeflenen çağdaş uygarlık hedefine ulaşabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün