İstanbul Su Kaynaklarının Son Durumu

Kanal İstanbul projesi, son zamanların en çok konuşulan konularından biri oldu. Bu konuya Prof. Dr. Mehmet Tunçer farklı bir açıdan dahil oldu ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Belediye Projeleri 15.01.2020, 09:45 Fatih OĞUR
İstanbul Su Kaynaklarının Son Durumu

Tunçer, Kanal İstanbul’un olduğu bölgeye 23 yıl önce bir proje hazırladığını belirtti. Bu proje, halkı ve şehri rahatlatacak derece olduğunu açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin onayından geçen bu projenin İstanbul’un kültürel ve doğal miraslarını koruyacağının altını çizdi.

Ayrıca Prof. Dr. Mehmet Tunçer, Kanal İstanbul projesinin Marmara ayağını 1997 yılında ekip çalışmasıyla hazırladığını söyledi. Bu proje, Ataköy-Büyükçekmece Arası Sahil Düzenleme Avan Projesi adıyla kitap olarak basılmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanmasına rağmen bir süre sonra projenin gerçekleşmesi iptal edilmişti. Doğayı korumayı amaçlayan bu proje hakkında Tunçer, fikirlerini aktardı. İstanbul’u planlamanın değil, rantın yönettiğini iddia etti. Kent politikasını İstanbul Belediye başkanının belirlediğini, bu yüzden birçok şehre yararlı olacak projenin iptal edildiğinin altını çizdi.

Küçükçekmece Kurtulabilirdi

Kanal İstanbul projesi gibi bu konularının da konuşulmasını isteyen Tunçer, bilinçsizlik sonucunda İstanbul sularının yok olabileceğini açıkladı. Buna Küçükçekmece ilçesini örnek verdi. Ayrıca İstanbul Küçükçekmece Gölü projesi hakkında bilgilendirdi. Rekratif gelişmenin kumsal kesim için iyi olacağını söyledi. Projelerinin bir an önce hayata geçirilmesini isteyen Tunçer, yönetimin bu konuya el atmasını önerdi. Yoksa İstanbul sularının yok olacağını belirtti.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü