İstanbul’a 18.4 Kilometrelik Metro Hattı

İstanbul Büyükşehir Belediye’si İstanbul hizmetine hız kesmeden devam ediyor. Kadıköy – Sultanbeyli Metro Hattı için inşaat faaliyetleri başlatıldı.

Belediye Projeleri 13.12.2019, 14:42 Fatih OĞUR
İstanbul’a 18.4 Kilometrelik Metro Hattı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Projeler Müdürlüğü Kadıköy – Sultanbeyli Metro Hattı proje çalışmalarına iki yıl önce başlamıştı. Yetkililerin açıklamalarına göre 7 duraklı olması planlanan metro hattı inşaatına başlanma kararı alındı.

Eylül ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yapılan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusu incelendi. Başvuruya ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. Kadıköy, Alaşehir, Sancak tepe ve son olarak da Sultanbeyli ilçelerinden geçecek olan metro hattı 18.4 kilometre uzunluğa sahip olacak.

İstanbul – Adapazarı Hattına Bağlanacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım ile ilgili başka projeleri de gündemde yerini korumaya devam ediyor. Proje aşamasında olan İncirli- Söğütlü çeşme Metro Hattı ile Altuni zade İstasyonu ve devamında Kazlı çeşme- Söğütlü çeşme Metro Hattı ile de Esat paşa İstasyonu Avrupa yakasına ulaşım imkânı sağlayacak. İnşaat çalışmaları devam eden Göztepe-Ümraniye, Dudullu - Bostancı ve Çekme köy-Sultanbeyli Metro Hattı da aynı şekilde Avrupa yakasına erişim imkanı sunmuş olacak. Yeni yapılacak hattın, samandıra bölgesi içerisinde olacağı ve İstanbul-Adapazarı Hızlı Tren Hattı’nın Anadolu İstasyonu ile de bağlantılı olacağı bilgisi de verildi.

Yatırımın Bedeli 4.6 Milyar Türk Lirası

Kadıköy – Sultanbeyli Metro Hattı inşaatının yaklaşık olarak dört senede tamamlanması ve hizmete açılması planlanıyor. Yatırım bedelinin ise 4 milyar 653 milyon 264 bin Türk Lirası olduğu bilgisi verildi. Kadıköy- Sultanbeyli Metro Hattı’nın ‘Esatpaşa, Finans Merkezi, Ataşehir, Türk-İş Blokları, Ferhatpaşa, Samandıra ve Veysel Karani’ olmak üzere toplamda yedi istasyondan meydana geleceği açıklandı.

Yorumlar (0)
26°
açık
Günün Karikatürü Tümü