Belediye Projeleri

Uluslararası Öğrenciler Konya’nın Kardeşlik Ortamına Katkı Sağlıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaokullarda yürüttüğü “Uluslararası Öğrenciler Ülkelerini Tanıtıyor” projesi ile Konya’da üniversite öğrenimi gören uluslararası öğrenciler, ortaokul öğrencilerine hem ülkelerini tanıtıyor hem de şehirdeki birlik ve kardeşlik ortamına katkı sağlıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaokul öğrencilerine yönelik yürütülen “Uluslararası Öğrenciler Ülkelerini Tanıtıyor” projesi bu yıl da devam ediyor.

Proje kapsamında Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi ve Konya Teknik Üniversitesi’nde eğitim gören Suriye, Filistin, Azerbaycan, Kırgızistan, Bosna Hersek, Afganistan, Endonezya, Hindistan, Kazakistan, Pakistan ile Ahıska Türkleri ile Irak Türkmenleri olmak üzere 16 ülke ve bölgeden öğrenciler, merkezdeki ortaokullarda ülkelerinin tanıtımını yapıyor.

Her okulda iki ülkenin tanıtımının yapıldığı programlarda uluslararası öğrenciler; kendi ülkelerinin kültürünü, tarihi, turistik, ekonomik yönlerini, iklim, insan ve nüfus yapısını anlatarak görsel içerikli sunumlar yapıyor. Sunumları sırasında öğrencilerin soru sormaları, sahneye çıkmaları ve konuya dâhil olmalarıyla bir kaynaşma ortamı sağlanıyor. Proje, Konya’da eğitim gören yabancı uyruklu öğrencilerin de Konya’daki birlik, beraberlik ve kardeşlik ortamına katkı sağlıyor.

Uluslararası öğrenciler projede yer almanın kendileri için büyük bir mutluluk olduğunu dile getirerek projenin az tanınan ülkeleri için önemli bir fırsat olduğuna vurgu yaptılar.

Bu haberimize göz atınız:  Başkan Altay Konimsan’da Esnaflarla Buluştu
Daha Fazla Göster

2 Yorum

  1. Harika bir proje Ağaç yaşken eğilir diye bir atasözümüz var bugünün çocukları yarının büyükleridir.Ülkelerde savaş çıkaranlar hep büyüklerdir.Bu yabancı çocuklar yarın bir gün ülkelerinde bürokrat cumhurbaşkanı devlet yetkilisi veya başka önemli kurumlarda görev yapacaklar bu çocuklara bizlerin dünyada ki en misafirperver millet olduğumuzu gösterirsek kafalarında güzel bir iz bırakabilirsek inanın bana bu çocuklar büyüyünce dünyayı daha güzel bir dünya yapmak için çabalayacaklardır.Sadece bu nedenle değil kendi çocuklarımızda sosyalleşerek uluslar arası bir arkadaşa sahip olacaktır.Bu şekilde olan tüm projeler tereddütsüz desteklenmeli.

  2. Harika bir proje Ağaç yaşken eğilir diye bir atasözümüz var bugünün çocukları yarının büyükleridir.Ülkelerde savaş çıkaranlar hep büyüklerdir.Bu yabancı çocuklar yarın bir gün ülkelerinde bürokrat cumhurbaşkanı devlet yetkilisi veya başka önemli kurumlarda görev yapacaklar bu çocuklara bizlerin dünyada ki en misafirperver millet olduğumuzu gösterirsek kafalarında güzel bir iz bırakabilirsek inanın bana bu çocuklar büyüyünce dünyayı daha güzel bir dünya yapmak için çabalayacaklardır.Sadece bu nedenle değil kendi çocuklarımızda sosyalleşerek uluslar arası bir arkadaşa sahip olacaktır.Bu şekilde olan tüm projeler tereddütsüz desteklenmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün