Bilim Yine Bir İlke İmza Attı

Asırlar önce bilim insanları mumyalaşmayı bulmuştu. Sevdikleri insanların bedenlerini mumyalıyordu. Böylelikle beden çürüyemiyordu.

Bilim Yine Bir İlke İmza Attı

Şimdi ise mumyalama alanında yeni bir gelişme yaşandı. Bilim insanları, mumyaların yapay seslerini ürettiler. Olay, Mısır’da yaşandı. Bilim insanları, mumyalanmış Mısırlı bir rahibin üzerinde çalışma yaptı. Çalışma sonucunda rahibin yapay ses telleri yapıldı. Bu da mumyaya canlı bir görünüm kazandırdı.

Kim Bu Rahip?

Üzerinde çalışma yapılan rahibin kim olduğuna dair kesin bir bilgi bulunmuyor. Sadece Mısır’ın bir hükümdar tarafından şiddete uğradığı zamanlar yaşadığı söyleniyor. Çalışmanın neden bu rahip üzerinde yapıldığı da açıklandı. Çünkü Mısır rahibi yaşadığı dönemlerde şarkı söylemeyi seviyordu. Güçlü sesiyle geleneksel dini ritüellerde yer alıyordu.

Rahip öldüğünde sesi de sonsuzluğa karışmış oldu. Bilim insanları, rahibin ölümünden tam 3.000 yıl sonra sesini tekrar hayata döndürüldü. Sesin yapay halinin oluşturulması için ise yazılımlardan yararlanılır. Sesin kopyalanması için 3 boyutlu yazıcılar kullanıldı. Böylelikle e sesine benzer bir ses elde edildi.

Rahibin sesiyle ilgili çalışmalar, Londra ve York Üniversiteleri’nde devam ediyor. Bilim insanları, rahibin tüm sesini özel yazılımlar sayesinde canlandırmayı hedefliyor. Bu çalışma olumlu sonuçlanırsa diğer mumyalar içinde çalışmalar başlayacak.

Bilim insanları, çalışmanın tamamlanma süresi hakkında kesin bir bilgi vermiyor. Ancak yapılan açıklamalara göre rahibin sesinin kopyalanması dünya bilim insanlarının büyük ilgisi çekti. Bu yüzden mumya alanında yeni çalışmalar başlayacak.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü