Çağın Vebası Kanser Hastalığı

Vücut çok sistemli ve dengeli bir şekilde yaratılmış bir mekanizmadır. En ufak parçası olan hücreler bile belli özellikler sahip, görevleri ve işleyişleri olan yapılardı.

Çağın Vebası Kanser Hastalığı

Bu hücreler belli zaman ve sayılarda bölünerek çoğalır ve ya ölürler. Tüm bu işlemler belli bir düzen ve kontrollü işleyen sistemin bağımsız adımlarıdır. Sigara ve tehlikeli madde kullanımları, uzun süreli güneş ve röntgen gibi radyoaktif ışınlara maruz kalmak, kimyasal madde kokularına maruz kalmak, vücuda ağır gelen virüslere yakalanmak, çevresel şartlardaki olumsuzlukların sinir sistemini zorlaması   …vb. gibi nedenlerden dolayı vücuttaki sistemlerde hırpalanma ve bozulmalara neden olur ve düzgün işleyen vücut işleyişini bozarak en küçük yapı olan hücrelerin  bölünme standartlarında değişikliğe neden olurlar. İşleyişlerini unutan, bilinçsiz kanser hücreleri fazlaca bölünen ve vücudun farklı yerlerinde birikime neden olur. Bu biriken  hücreler “kist ” dediğimiz sertliklere yani tümöre neden olurlar. Tümörler vücutta dolaşarak diğer hücre ve sistemlerin de  bozulmasına neden olurlar.

Kanserin Belirtileri

Kanser sinsi bir hastalıktır. Vücudun döngesini bozacak olay ya da etken çoğunlukla göz ardı edilir. Önemsenmeyen ufak bit tetikleyici bile vücudun yapısını bozmuş ise bilincini yitiren hücreler kanser riski taşır. Ve hızlıca sisteme aykırı oluşumlarına başlar. Bazen sertleşen kistler oluşturdukları sertliklerin fark edilmesi, bazense vücut savunma reaksiyonları sonucunda rahim, burun, ağız.. gibi normal olmayan kanama, yaralanma, ses-ben-siğillerdeki değişiklikler, öksürüklerle anlaşılan kanser hastalığı bazen de kendini muayene oluncaya kadar gizleyerek ilerler. Her türlü sağlık riskinin tanı ve tedavisi için belli aralıklarda rutin sağlık kontrollerinin yapılması gereklidir.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü