Corona Apple'ı Vurabilir

Çin'de 100 milyondan fazla insanın karantinaya alınmasına neden olan, 100.000 e yakın insana bulaşan ve binlerce kişinin ölümüne neden olan Coronavirüsü Apple’ı vurabilir.

Corona Apple'ı Vurabilir

Çin'de ortaya çıkan 2019 Coronavirüsü insan hayatına etkisinin yanında ekonomik olarak da hayatımızı olumsuz etkilemeye başladı. Apple firmasının Çin'deki tedarikçilerinin virüs nedeniyle fabrikalarının çalışmamasından dolayı iPhone üretimi için gerekli çalışamaları yapamayacağı ortaya çıktı. Öte yandan tedarikçilerinin gerekli üretimi yapamamasına ilave olarak Apple satışlarının düşme tehlikesi ile de karşı karşıya kaldı. Coronavirüsü nedeniyle Çin'de bulunan satış mağazalarını kapatmak zorunda kalan Apple’ın  satışlarında ciddi düşüşler ortaya çıkacağı tahmin ediliyor. Öte yandan üreticilerin yeni modelleri tanıtarak talep oluşturmasını sağlayan 24-27 Şubat'ta Barcelona’da yapılacak  olan MWC 2020 (mobil Dünya kongresi) nin de iptal edilmiş olması Apple ve cep telefonu üreticilerini etkileyen diğer bir husus oldu.

 Apple Fena Etkilendi

Satışları düşen Apple'ın karlılığının önemli oranda düşeceği bunun da hisse senetlerine yansıyacağı bu nedenle ekonomik bir krizin de ihtimal dahilinde olduğu beklentisi gün geçtikçe artıyor. 2019 yılı son çeyrekte henüz virüsün etkilerinin ortaya çıkmadığı dönemde iyi bir performans ortaya koyan ve 67 milyar dolar gelir elde eden Apple'ın tedarik zincirinde yaşayacağı problemler ve düşen satışlar nedeniyle 2020 yılında aynı performansı ortaya koyamayacağı tahmin ediliyor. Tüm bu gelişmeler Apple'ın nasıl bir önlem alacağı, fiyat politikası üzerinde etkisinin olup olmayacağı merakla bekleniyor.

Yorumlar (0)
11°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü