Dinozorlarının Neslinin Tükenmesinin Nedeni Belli Oldu

Arkeolojik çalışmalarda dinozorların kemikleri bulunmuştu. Ardından bulunan bu kemikler, müzelerde sergilendi.

Dinozorlarının Neslinin Tükenmesinin Nedeni Belli Oldu

Ancak bulgulara rastlanmasına rağmen dinozorlar hakkında kesin bilgilere ulaşılamadı. En çok merak edilen konular ise dinozorlarının yaşadıkları dönem ve neslinin tükenme sebepleri oldu.

Yapılan araştırmalar sonucu bilim insanları, dinozorlarının neslinin tükenme sebebini buldu. Sebep, 66 milyon yıl öncesine dayanıyor. Yani dev göktaşları ile Dünya’nın çarpışmasına…

Çarpışmayla ilgili ise kesin bir bilgi yok. Sadece tahminler ileri sürülüyor. Bu tahminlerden en çok kabul göreni ise Dünya’ya 66 milyon yıl önce çarpışma ile dev bir asteroidin düşmesi. Bu tahmin dışında kabul gören bir varsayım daha bulunuyor. Bu varsayım ise Hindistan’daki volkanik patlamalar.

Hindistan’ın Deccan Traps bölgesinde birçok volkanik patlama olmuştu. Bu patlamaların, başta dinozorlar olmak üzere birçok türün yol olmasına neden olduğu düşünülüyor.

İki tahminden başka kabul gören bir varsayım bulunmuyor. Çünkü deniz fosillerine yapılan karbon izotop analizleri, türlerinin yok oluşunun ya göktaşı düşmesinin ya da volkanik patlamaların neden olduğunu gösteriyor.

Göktaşının Boyutu ve Hızı Belli Oldu

Varsayımlar üzerine araştırmalar yapan bilim insanları, 66 milyon yıl önce dev göktaşları ile Dünya’nın çarpışması sonucu Dünya’ya düşen asteroidin boyu ve hızını belirledi. Bu analizlerde Chicxulub’dan örnek topraklar alındı.

Örnek topraklarının analiz edilmesiyle dinozor ve diğer canlı türlerinin nesillerinin tükenmesine neden olan göktaşının modellemesi yapıldı.

Modelleme sonucunda asteroidin boyutu ve hızı belirlendi. Bilim insanlarına göre asteroid, 25 km hızla Dünya’ya düştü. Çapı ise 10 km.

Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü