Dünyanın En Dayanıklı Olan Hayvanının Zayıf Noktası Bulundu

Geçtiğimiz günlerde bilim insanları, dünyanın en dayanıklı hayvanının tardigradlar olduğunu açıklamıştı. Bu hayvanlar, tüm zor koşullara karşı direnç sağlayabiliyordu. Şimdi ise tardigradların zayıf noktaları tespit edildi.

Bilim, Teknoloji 18.01.2020, 13:38 Fatih OĞUR
Dünyanın En Dayanıklı Olan Hayvanının Zayıf Noktası Bulundu

Tardigradların dayanamayacağı şart yok. Oksijensiz, yüksek basınçlı, düşük ve yüksek sıcaklı, kozmik radyasyonlu ortamlara uyum sağlayabiliyorlar. Kaynatıldıklarında bile yeniden vücutlarını yapılandırabiliyorlar. Her canlı da olduğu gibi tardigradların da zayıf noktaları var.

Bilim adamlarının açıklamalarına göre yüksek sıcaklıklarda da tardigradlar zorluk çekiyor. Yaşam kalitelerinde düşme meydana geliyor. Bu sayede canlıların yaşamı için Dünya’nın en uzun gezegen olduğu bir kez daha kanıtlanmış oluyor.

Yüksek Sıcaklık Hayatlarının Sonu Oluyor

Tardigradların zayıf noktaları alanında bu zamana kadar birçok araştırma yapıldı. Bu mükemmel yaratıkların muhakkak zayıf bir noktası olmalıydı. Sonunda araştırmalar sonuç verdi. Yüksek sıcaklık tardigradların sonu oluyor.

Dayanıklı olmalarından dolayı mikroskobik canlılar arasında su ayıları olarak da biliniyor. Yapılan araştırmalara göre su ayılarının 1.300 türü bulunuyor. Boyutları ise 0,3 ile 0,5 mm arasında değişkenlik gösteriyor. Islak ortamları çok seviyorlar. İklimin bir önemi yok. Yosunlar, yapraklar, su sedimanları ve algler yaşamları için uygun yerler. Sert gövdeleri ve sekiz bacakları sayesinde rahat yaşam sürdürüyorlar.

Sert bir yapıya sahip olmalarına rağmen su ayısı olarak anılmalarının bir sebebi var. Ayılar gibi kış uykusuna yatabiliyorlar. Ancak yüksek sıcaklık kabusları oluyor.

Yorumlar (0)
26°
açık
Günün Karikatürü Tümü