Güneş Sistemiyle İlgili Yeni Bir Teori Geliştirildi

Evrenle ilgili çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bilim insanları, her geçen gün yeni teoriler ortaya atıyor. Geçtiğimiz günlerde yeni bir teori daha ortaya atıldı. Bu teorinin adı ise Büyük Bölünme…

Güneş Sistemiyle İlgili Yeni Bir Teori Geliştirildi

Büyük Bölünme teorisi açıklandı. Açıklanmasının ardında birçok yorum yapıldı. Ancak genel olarak teori hakkında yapılan yorumlar olumlu yönde.

Teori, Güneş sistemini ikiye ayırdı. Gezegenleri ise sıfatlandırdı. Mars ve Dünya gibi Güneş’e yakın olan gezenleri karasal gezegen , Satürn ve Jüpiter gibi Güneş’e uzak olan gezegenleri de gaz devleri olarak adlandırdı.

Bu adlandırmaların nedenleri de açıklandı. Bilim insanlarına göre Güneş’e yakın olan gezegenlerin içinde organik moleküller az miktarda bulunuyor. Karbon miktarı ise oldukça fazla. Karasal gezegenlerde kendi içerisinde farklılıklar gösterebiliyor. Organik molekül ve karbon miktarı Güneş’ten uzaklaştıkça artıyor.

Bir teori oluşturulsa da konu tam olarak bitmedi. Nature Astronomy’de bu konuyla ilgili makaleler yer alıyor. Hepsi farklı görüşlere sahip olduğu için konu tamamlanamıyor.

Gezegenler Aslında Bir Disk

Bilim insanları Güneş sistemi ile ilgili görüşlerine devam ediyor. Güneş sistemindeki tüm varlıkların, Güneş’in etrafında disk olarak hayatını sürdüklerini öne sürüyor. Bu disk sadece Güneş’te değil tüm yıldızlarda da olduğunu iddia ediyor. Disklerin bölünmede büyük etken olduğunu da söylüyor. Toz ve gazlarında gezegen disklerini meydana geldiğini belirtiyor. Bu varsayımlar ise teoriden ileriye geçemiyor.

Yorumlar (0)
11°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü