Işınlanma Teknolojisinde Yeni Adımlar

Bilim Dünyasında yeni gelişmeler yaşanıyor ve bu durum oldukça heyecan yaratıyor.

Bilim, Teknoloji 08.01.2020, 16:56 08.01.2020, 17:46 Rıdvan Yasin YİĞİTOĞLU
Işınlanma Teknolojisinde Yeni Adımlar

Danimarka Teknik Üniversitesi ile Bristol Üniversitesi ile ortak yürütülen bir çalışma ile ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre iki kurumun bilim adamları ortak yürütmüş oldukları çalışmada, kuantum dolanıklıktan faydalanarak, yeniden başka bir kuantum ışınlanma yapabilen bir teknolojik gelişime imza attıklarını duyurdular.

Yapılan bu çalışma sayesinde, ilk defa bilim dünyasında, iki çip arasında yapılan deneyde, veri ışınlanması yapıldığı açıklanmış oldu. Bu durum, bilim dünyasında oldukça büyük bir heyecan dalgasının oluşmasına neden oldu. Işınlanma teknolojisi hakkında belki şu an için canlı varlıkların ışınlanması pek mümkün olamayabilir fakat cansız varlıklar üzerinde yapılan çalışmalar, sonuç vermeye başladı.

Mesafe Sınırı Verilmedi

Işınlanmayı tetikleyen yani ışınlanmayı sağlayan şeyin, kuantum dolanıklık adı verilmiş olan bir unsur sayesinde olduğunu belirten bilim adamları, bu konu ile ilgili geliştirici çalışmaların yapılmaya başlandığını da belirtti. Kuantum dolanıklık adı verilen unsurun, uzun mesafeye sahip olan alanlarda iletişimi sağlayabilecek şeyleri sağladığını belirten bilim insanları, bu nedenle bu konuda mesafe sınır koymadılar.

Yaşanan bu gelişme, tüm dünyada yankı etkisi yarattı. Bilim dünyası ise yaşanan bu gelişme karşısında oldukça heyecanlı olduklarını belirtirken, yapılan bu çalışmayı da desteklediklerini belirttiler. İlerleyen zamanlarda, bu çalışma ile ilgili daha gelişim sağlayan mekanizmaların da geliştirilmesini hedeflediklerini belirten bilim insanları, bu çalışmalarının başarıya ulaşmasından dolayı oldukça gururlu olduklarını belirtti.

Yorumlar (0)
26°
açık
Günün Karikatürü Tümü