Kablolu Modemler Yüksek Risk Altında

Siber güvenlik alanında faaliyet gösteren bir kuruluş olan ESET, tüm dünyayı ilgilendiren bir araştırma yaptı. Araştırmanın sonucuna göre kablolu modemler uzaktan kumanda ile ele geçirilebiliyor.

Kablolu Modemler Yüksek Risk Altında

Milyonlarca kablolu modem kullanıcısını ilgilendiren önemli bir araştırma ESET tarafından yapıldı. Yapılan açıklamada "Cable Haunt" takma adı kullanılarak teknik isimle de "CVE-2019-19494" koduyla takip altında olan güvenlik açığı riskinin şu an için Avrupa'da neredeyse bütün kablolu modemleri etkilediği duyuruldu. Bu güvenlik açığını araştıran ve keşfeden şirketin ise Danimarka merkezli olarak çalışan Lyrebirds olduğu açıklandı. Şirket yetkilileri bu saldırının nasıl olduğu konusunda detaylı araştırmalar yapıyor. ESET, yaptığı araştırmalar sonucunda edindiği bilgilere göre dünya üzerinde neredeyse hiç bir modemin ürün yazılımı güncellemesi olmadan faaliyet gösteremeyeceğini ve yüksek risk altında olduğunu belirtti.

Gerçekleştirilebilecek Kötü Amaçlı Eylemler

Saldırı sonucunda oluşabilecek kötü amaçlı eylemler arasında DNS ayarları ile oynamak, modem ürün yazılımlarını değiştirmek ya da özel bilgilere ulaşmak amacıyla uzaktan bir saldırı gerçekleştirmek yer alıyor. Bu konu ile ilgili olarak alınabilecek en önemli önlem ise; internet sağlayıcılarının ürün yazılımları konusunda güncellemeleri yapmaları gerektiğinin üzerinde duran uzmanlar, konunun küçümsenecek boyutlarda olmadığının altını çizdiler. 2019 yılının Mayıs ayında Broadcom şirketi, ilgili düzeltmeleri yaptığını ve bu düzeltmeleri müşterileri ile paylaştığını duyurdu. Şu ana kadar ise Cable Haunt güvenlik açığından yararlanan bir saldırının olmadığı belirtildi.

Yorumlar (0)
21°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü