Kurbağa Hücrelerinden Canlı Robot Yapıldı

Bilim insanları, yapay zeka alanındaki çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Bilim, Teknoloji 19.01.2020, 15:16 Soner YARDIM
Kurbağa Hücrelerinden Canlı Robot Yapıldı

Bu sefer kurbağa kök hücrelerini kullanarak canlı robot geliştirdiler. Çalışmalar için yoğun mesai harcayan bilim insanları, ilk canlı robot yapmanın heyecan ve mutluluğunu yaşadılar.

Amerikalı bilim insanları, uzun zamandır bir çalışmanın içerisindeydi. Bununla ilgili fazla mesailer yapıyorlar ve halkı bu konuda bilgilendiriyorlardı. Çalışmalarında kurbağa embriyosunu kullandılar. Kurbağa embriyosundan kök hücreleri alarak robot yapmaya çalıştılar. Araştırmalar sonunda sonuç verdi. Kurbağa kök hücrelerinden canlı robot yaptılar.

Canlı Robot Bilime Büyük Katkı Sağlayacak

Bulunan canlı robotun bilim çalışmalarına büyük fayda sağlayacağı düşünülüyor. Özellikle Xenobotlar ve bio-makineler ile birçok alanda kullanılabilecek. Ancak çalışmaların ne kadar etik olacağı bilinmiyor. Bu konuda çalışan bilim insanları da bu konuyu kabul ediyor.

Kurbağa embriyolarından alınan kök hücrelerle yapılan canlı robotların hangi algoritmalarda kullanılacağı da açıklandı. Bu robotlar, yapay zeka algoritmalarında kullanılacak. Xenobotlar ile laboratuvarlar da işlem görecek. Böylelikle yeni tasarım ve şekillenmeler ortaya çıkabilecek.

Canlı robot çalışmalarının sonuç vermesi, diğer ülkelerdeki bilim insanlarının da dikkatini çekti. Özellikle çalışmalar hakkında yapılan açıklamalar, birçok bilimsel makaleye konu oldu. Ancak canlı robot çalışmaların tam olarak bitmemesinden dolayı canlı robotla ilgili talepler oluşturulamıyor. Bu konuları makalelerde ve bilimsel çalışmalarda kullanabilmek için çalışmanın resmi olarak bitmesinin beklenmesi gerekiyor.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü