Merakla Beklenen 5G Teknolojisi

Milyonlarca insanın merakla beklediği 5G teknolojisi hakkında gereken tüm detayları Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan kamuoyu ile paylaştı.

Bilim, Teknoloji 13.02.2020, 15:44 Onur DİMLİ
Merakla Beklenen 5G Teknolojisi

Geçtiğimiz günlerde milyonlarca insanın merakla beklediği 5G teknolojisi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan teknolojinin insan hayatına yerleşmesinden sonra önemli bir ilerleme kaydedildiğini belirtti. Türkiye’nin 5G teknolojisine geçişi ile ilgili önemli açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeterli alt yapı olmadığı takdirde 5G teknolojisine geçilemeyeceğini söyledi. Yerli 5G teknolojisinin altyapı çalışmalarını tamamlamadan bu teknolojiyi ülkeye getirmenin güvenlik açığı yaratacağına söyleyen Erdoğan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi açılış töreninde ülke genelini ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu.

Sınır Güvenliğimiz Kadar Önemlİ

5G teknolojisi ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmasında sınırların güvenliği kadar elektronik sistemlerinde güvenliğinin önemli olduğunu söyleyerek 5G teknolojisi ile ilgili yeterli alt yapı çalışmaları yapılmadan böyle bir sisteme geçirmenin mantıksız olduğunu dile getirdi. Erdoğan yaptığı açıklamada kamu ve özel sektöre ait tüm verileri bir düzene koyduktan sonra ilgili teknoloji ile ilgili çalışmaların süratli bir şekilde tamamlanacağını söyledi. Akıllı sistemler yardımıyla veri merkezlerine gerçekleştirilen saldırıları önlemenin tek yolu daha akıllı sistemleri geliştirmek ve bunu koordineli bir şekilde kullanmak olduğunu belirten Recep Tayyip Erdoğan ilk yerli haberleşme uydusu olan Türksat 6 A'nın tasarımının tamamlandığını kamuoyu ile paylaştı.

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Karikatürü Tümü