Nasa İsim Arıyor

NASA, uzun süredir Mars’a uzay aracı göndermek için çalışmalar yapıyordu.

Bilim, Teknoloji 24.01.2020, 11:59 Fatih OĞUR
Nasa İsim Arıyor

Çalışmaların sonuna doğru yaklaşırken uzay aracına isim aranmaya başladı. Hatta bu konuda dünya genelinde yarışma başlatıldı.

Mars’ta yaşam yıllardır merak edilen bir konu. NASA, Mars’ta yaşam olup olmadığını öğrenmek için uzun yıllar çalışma yaptı. Şimdi ise sonuna yaklaşmak üzere. Bu yüzden Mars’a gönderecek uzay aracına isim aramaya başladı. Her şeyi detaylı düşünen NASA, uzay aracının ismini bile hafife almadı. Dünya genelinde kampanya yapıldı. Kampanyada birçok isim önerildi. Önerilen isimlerden 9 tanesi seçildi. 

Mars’a gönderilecek uzay aracı için önerilen 9 isimden de biri seçilmek zorunda. Bu seçimde dünya çapında olacak. Herkes oy kullanabilecek.

Nasıl Oy Kullanılacak?

Uzay aracının ismi konusunda tam 10.900.000 kişi isim yazdı. Bu kişilerin 2.844.000 tanesi Türkiye’den oldu. 9 isim arasından da tekrar seçim yapılacak. Bu sefer oy kullanmak olacak. NASA/JPL çalışanı Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız, nasıl oy kullanılması gerektiğiyle ilgili açıklamalar yaptı.

NASA’nın web sitesinde bir oy kullanma ekranı yer alıyor. Burada dokuz tane isim bulunuyor. Bunlar; Tenacity K-4 Eamon Reilly of Pennsylvania, Endurance K-4 Oliver Jacobs of Virgina, Perseverance 5-8 Alexander Mather of Virginia, Promise K-4 Amira Shanshiry of Massachusetts, Clarity 5-8 Nora Benitez of California, Vision 5-8 Hadley  Green of Mississippi, Corage 9-12 Tori Gray of Louisiana, Ingenuity 9-12 Vaneeza Rupani of Alabama ve Fortitude 9-12 Anthony Yoon of Oklahoma’dır. Bu isimlerden biri seçiliyor. 

Yorumlar (0)
24°
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü