Oyun Karakterlerine De Dijital Hizmet Vergisi Ödeyeceğiz

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yeni almaya başladığı dijital hizmet vergisi kapsamına dijital ortamda sunulan hizmetlerin birçoğunu kapsamaktadır.

Bilim, Teknoloji 09.02.2020, 18:33 09.02.2020, 19:06 Abdurrahim KARABAYIR
Oyun Karakterlerine De Dijital Hizmet Vergisi Ödeyeceğiz

Özellikle 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile değişiklik yapan kanun ile beraber 1 Mart 2020 tarihinden itibaren & 7,5 oranında bir "dijital hizmet vergisi" adı altına yeni bir vergi alınacak. Yeni uygulama ile beraber vergi kapsamında dijital hizmet sağlayıcılarınca sağlanan görsel, dijital ve sesli olan herhangi bir içeriğin dijital ortamda satışı ve her türlü reklam hizmeti de kapsam dâhilindedir. Özellikle bu satışlardan elde edilen hasılatın % 7,5 oranında vergi alınacak.

İlgili Taslakta Öne Çıkanlar

 Yeni uygulama ile beraber vergi kapsamında dijital hizmet sağlayıcılarınca sağlanan görsel, dijital ve sesli olan herhangi bir içeriğin dijital ortamda satışı ve her türlü reklam hizmeti de kapsam dâhilindedir. Özellikle bu satışlardan elde edilen hasılatın % 7,5 oranında vergi alınacak.

Özellikle arama motorlarında yayınlanan reklamlar, banner dediğimiz bant reklamlar, her türlü görsel, yazılı veya işitsel reklamlar, pop-uplar vergi kapsamına girecek. Dijital ortamda yayıncılık yapan kurum ve kuruluş sitelerinde yayınlanmış olan reklamlardan elde edilen gelirlerden ve dergi ya da gazete internet sitelerinde vergi alınacak. Ayrıca karasal, uydu veya kablo ortamları üzerinden eş anlı dijital ortamlardaki reklam hizmetleri de vergi konusu kapsamındadır. Bu sayede reklam kirliliğin bir nebze de olsa önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Reklam Anketleri de girecek.

Özellikle reklam amaçlı olarak yapılan anketlerden elde edilen gelirler de verinin konusu. Aklınıza gelebilecek her türlü çevrimiçi veya dijital oyunlardaki bütün hizmetler, Her türlü dijital platformda reklam amaçlı yayınlanan görüntü, metin ve ses dosyaları da aynı şekilde vergi kapsamcındadır.

Yorumlar (0)
26°
açık
Günün Karikatürü Tümü