Spitzer Uzay Teleskopu Kapanıyor

NASA tarafından, 2003 yılında uzaya gönderilen spitzer uzay teleskopu, 16 yıl boyunca yapmış olduğu görevinde artık emekliye ayrılıyor.

Spitzer Uzay Teleskopu Kapanıyor

Teleskopun yapmış olduğu işlere değinmeden önce neden kapandığını önce açıklayalım. NASA geçtiğimiz gün bir açıklama yaptı ve 16 yıldır eşsiz bilgiler sunan spitzer uzay teleskopunu kapatma kararı aldı. Aslında NASA, spitzer uzay teleskopunu uzaya ilk 2003 yılında yolladıkları zaman teleskopun görevini 2,5 yıl olarak belirlemişti. Fakat oldukça başarılı bilgiler gönderen ve çalışmasında herhangi bir sorun olmayan teleskop için görev süresi uzatıldı ve süresi 10,5 yıl daha uzatıldı. Belirlenen görevin sonuna gelindiğinde, yine görev zamanının uzatılması beklendi fakat NASA artık spitzer uzay teleskopunun, emekliye ayrılma vaktinin geldiğini belirtti.

22 Ocak’ta Toplantı Yapılacak

NASA, Spitzer uzay teleskopunu, 29 Ocak günü kapatma kararı aldı. Ve teleskop 22 Ocak günü son görevini yapacak ve 29 Ocak’ta kapanacak. NASA oldukça kıymetli bilgiler veren ve uzay hakkında oldukça önemli bilgileri ve sırların çözülmesine yardımcı olan bu araç için 22 Ocak’ta spitzer uzay teleskopunun onuruna basın toplantısı yapacak. Yapacağı toplantıda ise teleskopun bugüne kadar kazandırmış olduğu bilgiler hakkında bilgiler verecek. Spitzer uzay teleskopu, bu güne kadar oldukça önemli bilgileri verdi. Uzayın bilinmez yüzü olan ve hala ne olduğu hakkında kesin bilgilerin bulunmadığı kara delikler hakkında, oldukça önemli bilgileri ulaştırdı. Aynı zamanda, galaksimiz hakkında da oldukça ilginç ve bilinmeyen bilgileri ulaştırdı.

Yorumlar (0)
21°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü