Tarihteki İlginç İcatlar

Tarihimizde sürekli olarak icatlar ortaya çıkmıştır. İnsan yaşamının kolaylaşması için sürekli olarak yeni icatlar yapılmıştır ve bu sayede insan hayatı oldukça kolay bir hal almıştır.

Tarihteki İlginç İcatlar

Bu icatlar arasında oldukça ilginç olan icatlarda vardır. Bu icatlar hem hayatı kolaylaştırılıyor hem de günümüzde insanları şaşırtıyorlar. Yazımızda yer verdiğimiz tarihteki ilginç icatlar için birazdan size birazdan birbirinden ilginç olan tasarımları sunacağız. Bu tasarımlar, oldukça ilkel gelebilir sizlere ama icatlara bakıldığında aslında tarihin ilk zamanlarından beri günümüzde kullanılan, daha doğrusu aynı amaç ile kullanılan farklı icatları göreceksiniz.

Bu icatlar, her ne kadar ilkel oluşa olsun insanoğlunun her devirde aynı şeylere ihtiyaç duyduğunu göreceksiniz. İnsanlarda hiç değişmeyen bu ihtiyaçlar tarihteki ilginç icatlar koleksiyonunu yaratmıştır. Hem bilgi sahibi olacaksınız hem çok şaşıracaksınız hem de insanlığın aslında ihtiyaçları doğrultusunda ne kadar ilerlediğini göreceksiniz. Bu nedenle oldukça merak uyandıran bu yazımızı sizin için hazırladık.

Tarihte İz Bırakan İcatlar

Yazımızın devamında okuyacağınız, tarihteki ilginç icatlar koleksiyonunu oldukça bilgi sahibi olacaksınız. Özelikle tarihi bir değerde taşıyan bu icatlar, günümüzde sahip olduğumuz ve beğenmediğimiz çok şeyi oldukça değerli de kılıyor. Bu nedenle yazımız, sanırım çoğu insan için oldukça dikkat çekici olacaktır. İşte sizler için araştırıp, bulduğumuz tarihteki ilginç icatlar;

Kemik Taraklar: Özellikle 8.yy’da insanların saçlarını güzelleştirmek için kullandıkları bu taraklar, kemiklerden yapılmaktadır. Ve kemik tarağın yanı sıra, oyulmuş iğneler de kullanılmaktadır. Özelikle kadınlar, saçlarını güzelleştirmek için bu aletleri kullanıyordu. Oldukça ilkel olan bu icatlar, o zamanların en popüler güzellik aletlerindendir.

Demir Maşa: Eski mısır kadınları tarafından kullanılan bu alet, günümüzde bulunan maşalardan oldukça farklıdır. Usturayı andıran yapısı ile tıpkı bıçağı andıran bu maşalar, ısıtılarak, kadınların saçlarına şekil vermede kullanılıyordu. Aletin her yeri demir olduğu için tarihteki ilginç icatlar arasında yer alan en acı verici icat olabilir.

Su Tulumlu Saç Kurutma Makinası: Bu icadın adını duyduğunuzda olukça şaşırdınız değil mi? Nasıl olabilir diye düşünüyor insan ama bu alet tam olarak, içine kaynar su doldurularak, saçı kurutmak için kullanılıyor. İçine doldurulan kaynar sudan sonra ağzı iyice kapatılıyor ve saçın üstüne koyuluyor. Sanırım bu yol ile saatlerce saç kurutma işlemi yapılıyordu.

Kablolu Saç Tarağı: kablolu saç tarağı yani elektrikli saç tarağı olarak da geçer. Bu tarihteki ilginç icatlar arasında yer alır. Kadınlar tarafından popüler olarak kullanılan bu tarak, elektrik ile çalışmakta e saçları taramaktaydı.

Radyolu Çocuk Arabası: Bu icat sayesinde, bebeğinizi dışarı çıkardığınız zaman çevredeki seslerden etkilenmesinde ortaya koyulan bir icattır. Bu icat, bebeğinizin arabasına bağlanan hoparlör sayesinde, bebeğinize radyodan sesler verir ve bebeğinizin dış seslerden rahatsız olmasını engeller.

Yatarken Kitap Okuma Aracı: bugün günümüzde bulunuyor mu bilinmez fakat tarihteki ilginç icatlar arasında böyle bir icat bulunuyor. Bu icat, yatar şekilde iken kitabınızı kaldırmadan okumanıza olanak sağlıyor. Ayna detayları kullanılarak hazırlanan bu icat, oldukça zekice bir fikrin eseri olabilir.

Otomobil Yaya Küreği: Bu icat, arabalar nedeni ile yaşanan yaya ölümlerini engellemek amacı ile hazırlanmıştır. Arabanın önünde bir kürek bulunuyor ve eğer araba ile birine çarparsanız, yaya buranın üzerine düşüyor ve bu sayede ezilme tehlikesi oluşmuyor. Aslında kurulan mantık oldukça iyi ama pratikte fazla bir başarı kazandırmamış ve sadece tarihteki ilginç icatlar arasında yerini almıştır.

Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü