Teknoloji Şehri Konya Olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, teknoloji şehri hakkında açıklamalarda bulundu. Bu şehrin Konya olacağını ve burada yapay zeka, robot gibi birçok teknolojinin yapılacağı müjdesini verdi.

Bilim, Teknoloji 14.01.2020, 15:30 14.01.2020, 15:34 Abdurrahim KARABAYIR
Teknoloji Şehri Konya Olacak

Erdoğan, Konya’da Teknoloji Endüstri Bölgesi olduğunu açıkladı. Burada Türkiye adına birçok projenin gerçekleştirileceğini açıkladı. Cumhurbaşkanın bu açıklamasından sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ta bu konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bu bölge için 700 milyon dolar yatırım yapılacağını belirtti. Ayrıca burada 4.000 kişinin sadece üretim için çalışacağını açıkladı. Bu sayede ülkenin cari açığının 100 milyon dolar azalacağını söyledi.

Bakan, Teknoloji Endüstri Bölgesi Hakkında Detaylar Verdi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıklamalarına göre teknoloji şehri Teknoloji Endüstri Bölgesi, Konya’nın Aşağı Pınarbaşı bölgesinde olacak. Bu bölgede nano teknoloji ve uzay alanında ileri teknoloji projeler gerçekleştirilecek. Konya, yatırım konusunda ülkeye büyük katkı sağlayacak.

Ayrıca Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi; uzay, havacılık ve savunma alanında da hizmet verecek. Bu çalışmalar için 700 milyon dolar yatırım yapılacak. Bölge, 158,1 hektar. Altyapı için de 50 milyon liralık harcama yapılacak.

Bu bölgeden her türlü çalışma, kolaylıkla yürütülebilecek. Sadece üretim değil, satış alanında da büyük avantaj sağlanacak. Yılda 100 milyon kar sağlanması hedefleniyor.

Proje, şu an taslak halinde. Proje başlama tarihi hakkında da kesin bir bilgi bulunmuyor. Projeye en kısa zamanda başlanması ve tamamlanması umut ediliyor.

Yorumlar (0)
16°
açık
Günün Karikatürü Tümü