Tesla'ya Almanya'dan Kötü Haber

Tüm dünya çapında elektrikli araba üretimi konusunda lider bir konumda olan Tesla çevre kirliliğinin önüne geçmek için Almanya'da dev bir araba firması kurmayı planlıyor.

Tesla'ya Almanya'dan Kötü Haber

Geçtiğimiz günlerde Tesla yetkililerinden gelen açıklamaya göre çevre kirliliğinin önüne geçebilmek adına elektrikli araç sayılarını artırmak için Almanya'da devasa bir otomobil fabrikası kurmak istedikleri dile getirildi. Almanya'da yapılacak olan fabrikanın Grünheide bölgesinde konumlandırılacağı bilgisine ulaşıldı. Bu bölgenin hükümet sözcüsü ise Alman haber ajansı yetkililerinin yaptığı açıklamada böyle bir çalışmanın vatandaşlar tarafından olumlu karşılanmayacağı sözleri sarf edildi. Tesla kuracağı fabrikayı 92 hektarlık ormanlık bir alanda projelendirmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde ormanlık alanda bulunan ağaçların kesim çalışmalarına ağırlık veren yetkililere karşı Alman vatandaşları büyük tepki gösterdi.

Tesla Henüz İzin Almadı

Tesla'nın devasa bir fabrika kurmayı hedeflediği bölgenin hükümet sözcüsü Simon Zunke yaptığı açıklamalarda Tesla'nın fabrika inşaatı için herhangi bir izin almadığını belirtti. Kurulacak tesisin çalışmalarına ağaçları keserek başlayan Tesla çalışanlarına Alman vatandaşların büyük tepki vermesi nedeniyle Alman hükümetinin fabrikanın kurulmasına izin vermeyeceği dedikoduları yayılıyor. Almanya Çevre Bakanlığı yetkilileri ise Tesla şirketinin fabrika kurumu için izin alamaması durumunda kestiği ağaçların yeniden yapılandırılmasının sorumluluğunu alacağını belirtti. Eğer fabrika kurulum izinleri alınırsa Tesla 2021'de üretim faaliyetlerine başlayacak ve Almanya genelinde yaklaşık 10.000 kadar insana istihdam sağlayabilecek. Bununla beraber şirketin kurulduğu bölgenin doğru olmadığı tartışılıyor.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü