Türkiye de Artık Kapsül Robotları Gelişecek!

Teknolojinin giderek gelişim göstermesiyle geçtiğimiz günlerde insansız iş yerleri oluşturulmaya başlandı. İlk olarak Huawei firması tarafından uygulanmış olan insansız iş yeri oldukça dikkatleri çekti. Şimdilerde ise Türkiye de Artık Kapsül Robotlar Gelişecek!

Bilim, Teknoloji 11.01.2020, 18:58 Fatih OĞUR
Türkiye de Artık Kapsül Robotları Gelişecek!

Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya genelinde tıp alanında kullanılacak olan robotlar konusunda yeni yapılacak olan çalışmalara imzasını atan Doktor Mehmet Turan, Boğaziçi Üniversitesi kapsamında biyopsi yapabilecek olan bir robot geliştireceğini belirtti.

Almanya genelinde çalışma gösteren Mühendislik Üniversitelerinden biri olarak çalışma gösteren RWTH Aachen Üniversitesi kapsamında lisans eğitimini tamamladıktan sonra Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya da yapay zeka ve tıbbi robotlar alanında çığır açacak olan çalışmalarını gerçekleştiren Doktor Turan, daha önceden beri aklında bulunan projeleri Türkiye de de hayata geçirebilmek için çalışmalarına devam etmektedir. Araştırmalarını devam ettiren Turan, ince bağırsak ve kalın bağırsağı tespit etme gibi durumlarda akıllı kapsül adı verilen robotlar kullanacağını ve Türkiye de de bu robot teknolojisinin geleceğini belirtti.

Türkiye Giderek Gelişiyor!

Önce yerli otomobil şimdide kapsül robot. Türkiye teknoloji konusunda giderek kendini geliştirmekte ve yenilemektedir. Bilim adamlarına verilen imkanlar geliştirildiği takdirde bilim adamlarının daha çok iyi şeyler yapacağını bu yıl hepimiz görmüş olduk. Yerli otomobilden sonra bu kapsül robotların üretilmesi şimdide tıp alanında gelişimlere neden olacağı düşünülmekte ve bu teknolojinin gelişeceği tahmin edilmektedir.

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü