2019 Dış Ticaret Açığı Açıklandı

Ticaret bakanı Ruhsar Pekcan, geçtiğimiz gün yapmış olduğu toplantıda Türkiye'nin iç ve dış alımları ve satımları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ekonomi 06.01.2020, 18:57 Fatih OĞUR
2019 Dış Ticaret Açığı Açıklandı

Yapmış olduğu basın toplantısında konuşma yapan Pekcan, oranların belli olduğunu ve Türkiye’nin ekonomik anlamda büyüme gösterdiğini açıkladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ithalat oranlarını ve ihracat oranlarını açıkladı ve oranlar ile ilgili yorumlarını da sundu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, oranların 18 yılda görmüş oldukları oranın ülkenin büyümesine en büyük katkısı olan oranlar olduğunu ve açıklayacağı oranlarında büyümeye yine katkısı olan oranlar olduğunu açıkladı. Yapmış olduğu konuşmada, oranlardan memnun olduğunu hissettiren Pekcan, ülkenin büyüdüğüne işaret etti.

Dış Ticaret Açığımız Azaldı

Açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, oranları açıkladı. Açıklanan oranlara göre; ihracat oranı bir önceki yıla oranla, %2,04 arttı. İthalat oranı ise bir önceki yıla oranla, %8,99 oranına düştü.  Yani rakamsal olarak açıklamak gerekilirse, ihracat rakamı 468 milyon dolarken, ithalat rakamı da, 210 milyar dolara düştü. Ticaret bakanı Ruhsar Pekcan, açıklamış olduğu bu rakamlar üzerinden, konuşmasına devam ederek, dış ticaret açığının 2019 yılında yapılan araştırmalara göre %44,9 oranında düşerek,  29 milyar 926 milyon dolara düştüğünü açıkladı.

Bu belirlenen rakamların, ülke büyümesine oldukça katkı sağlayan oranlar olduğu şeklinde yorumlar yaptı. Yapılan eleştirilere göre, dış ticaret açığına ciddi bir düşüş olduğu yönünde olduğu söylendi.

Yorumlar (0)
28°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü