2020 Kira Zam Oranları Belli oldu

TÜİK 2019 yılının enflasyon oranlarını geçtiğimiz gün açıkladı. Yapmış olduğu açıklamaya göre ev sahiplerinin yapabilecekleri yasal zam oranları da belirlenmiş oldu.

Ekonomi 07.01.2020, 14:25 07.01.2020, 14:54 Fatih OĞUR
2020 Kira Zam Oranları Belli oldu

Ev sahipleri her yıl zam yapmayı beklerken, kiracılar ise her sene kira sözleşmesi yapıldığında bu anın gelmemesini ister. Ev sahipleri, evlerini vermiş oldukları kira ücretine, TÜİK tarafından yapılan enflasyon rakamları üzerinden belirlenen oranda zam yapabilir. Aksi halde fazla zam yapıldığı taktirde, kiracı bu durumdan şikâyetçi olabilir. Ev sahibi en fazla yapabileceği zam oranı ise 12 aylık olan TÜFE ortalamasına yer alan orandan alır. Ve isterlerse bu oranı en yüksek olarak alıp zam yapabilirler fakat bu oranı geçemezler.

2020 Yılı Zam Oranı Ne Kadar Oldu?

Ev sahipleri ve kiracılar TÜİK tarafından beklenen açıklamayı beklemektedir. Çünkü yapılacak olan zam yapılacak açıklamada yer almaktadır. TÜİK tarafından yapılan açıklama geçtiğimiz gün gerçekleşti ve ev sahiplerinin uygulayacağı zam bu oranlar üzerinden netleşti. TÜİK Aralık ayı için yapmış olduğu enflasyon açıklamasında ek olarak 12 aylık olan TÜFE ortalamasını da açıkladı. Açıklanan bu ortalama kiracılara yapılabilecek olan en yüksek zam oranının sınırını çizdi. İşte yapılan açıklamada belirlenen zam oranı, 15.18 olarak açıklandı. Ev sahipleri bu oranın üstüne çıkarak zam yapamayacakları gibi isterlerse bu oranın altında da zam yapabilirler.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü