2020 küresel risk raporu açıklandı

Ekonomik yönden uluslararası sorunlar yaşanıyor. Ülkelerin siyasi sorunları, tüm dünyayı etkiliyor. Ekonomik dalgalanmalar devam ediyor.

Ekonomi 22.01.2020, 12:15 23.01.2020, 14:33 Soner YARDIM
2020 küresel risk raporu açıklandı

Bu hareketlenmeleri göz önünde bulunduran Zurich Grubu, 2020 Küresel Risk Raporu’nu açıkladı. Sonuçlar iç açıcı değil.

Türkiye Zurich CEO’su Yılmaz Yıldız, bu açıklanan raporla ilgili açıklamalarda bulundu. Sonuçların iyi olmadığını, ekonomik krizin kapıda olduğunu vurguladı.

Ülke içerisinde ve uluslararası sıkıntılar, ekonomiyi kötü yönde etkiledi. ABD ile İran arasındaki gerginlik altının değerinin yükselmesine neden olsa da bu yükselme uzun sürmedi. Gerginlik bittikten sonra altının değerinde düşme oldu. Bu da Türkiye ekonomisini olumsuz etkiledi.

Türkiye’nin Ekonomisi Ne Olacak?

Zurich Sigorta Grubu’nun açıklamasına göre 2020 yılında ülkenin ekonomisi düzelmeyecek. Tam tersine küresel riskler ortaya çıkacak. Teknolojik, ekonomik, toplumsal çevresel faktörler bu küresel riskin sebebi olacak. Bu faktörler arasında ise en çok çevresel faktörler etkili olacak.

Rapor sadece 2020 yılını kapsamıyor. Diğer yıllar hakkında da tahminlerde bulunuluyor. Ülkenin durumu bu şekilde devam ederse küresel riskler daha da artacak. Yapılan yatırımlar, iyi bir sonuç ortaya koymayacak. Hatta projelere başlanmayacak.

Bu iddialı rapora karşı bir açıklama gelmedi. Ancak uzmanlar, raporun gerçekleri belirttiğini ifade ediyor. Bu sonuçlara karşı çıkan da henüz olmadı. Dolayısıyla ileri ki günlerde birçok faktörün küresel riske neden olması bekleniyor. Özellikle çevresel faktörlere karşı önlem alınması gerekiyor.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü