5 Milyon Vatandaşa Kötü Haber

Genel Sağlık Sigortası için borçları bulunan vatandaşlar, artık 2020 yılında sağlıktan faydalanamayacak.

Ekonomi 03.01.2020, 14:19 03.01.2020, 15:19 Abdurrahim KARABAYIR
5 Milyon Vatandaşa Kötü Haber

Yapılan araştırmalara göre ülke genelinde, 6 milyon vatandaşın Genel Sağlık Sigorta borcu bulunuyordu. Yapılan uyarılardan sonra, 6 milyon vatandaşın, 1 milyonu borçlarını yapılandırma işleminde ödemeye başlamıştı. Borcunu yapılandırmaya almayan vatandaşların sayısı ise 5 milyon olarak belirlendi ve bu 5 milyon vatandaş, 2020 yılının ilk günlerinden itibaren sigorta ile devlet hastanelerinde muayene olamayacak.

Genel Sağlık Sigortasına olan borçların tam 3 yıl ertelenmesi üzerine bu yıl bir eteleme söz konusu değil ve bu vatandaşlar artık, sigortalı olarak kesinlikle hizmet alamayacaklar.

İstanbul Tabip Odası Durumla İlgili Açıklama Yaptı

İstanbul Tabip Odası düzenlemiş oldukları basın toplantısında, yaşanan bu durum ile ilgili açıklamalarda bulundu. Doktor Pınar Saip, alınan bu karar ile ülke bir gerçekle yüzleşmiş oldu dedi. 2018 yılında yapılan seçimler sebebi ile ertelenen bu uygulama, artık 2020 yılında karşımıza çıkıyor.  Ve bu uygulama ile toplam olarak 5 milyon vatandaş, sağlık sigortası kapsamında devlet hastanelerinde tedavi olamayacak ve hizmet alamayacaktır. İstanbul Tabip Odası yönetim üyesi Doktor Güray Kılıç, geçmiş zamanda faizlerin silindiği ne olan borç üzerinden yapılandırma yapıldığı ve bununla birlikte 12-18 aya kadar taksitlendirme imkânı verildiği ve bunların üzerine 2 yılda toplam 3 kez ertelendiği halde bu borçların ödenmemesinin normal olmadığını söyledi.

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Karikatürü Tümü