ABD de Coronavirüsten Etkilendi

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Coronavirüs salgını sadece Çin hükümetini değil Amerika Birleşik Devletleri’ni de ekonomik anlamda etkiledi.

Ekonomi 21.02.2020, 23:29 Zehra Bilgehan Kurtuluş
ABD de Coronavirüsten Etkilendi

ABD'de Coronavirüs salgını ile birlikte ekonomik dengeler alt üst oldu. 30 yıl vadeli gerçekleşen devlet tahvili gelirleri ortalama olarak 8 baz puan gerileyerek son zamanların en düşük düzeylerini sergiledi. Amerika Birleşik Devletleri'nde Çin'de gerçekleşen Coronavirüs salgını sonucunda ekonomik dalgalanmalar yaşanmaya devam ediyor. Yetkililerden yapılan açıklamaya göre vadeli devlet tahvili getirisi en düşük seviyede seyrederek yüzde 1.89’a kadar düştü. Böyle bir durumun normal olmadığını açıklayan ekonomistler coronavirüs tehdidine yönelik önlem almaya çalışıyor. Devlet tahvillerinde bu kadar düşüş yaşanması yatırımcılar için de büyük bir endişe doğurdu.

En Güvenli Yatırımlar Devlet Tahvilleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonomik anlamda son 30 yılda yaşanan gelişmelere kıyasla büyük bir çöküş yaşanıyor. Bu çöküşün nedeni ise uzman ekonomistler tarafından Çin’de gerçekleşen Coronavirüs salgını. Uzman ekonomistlere göre yatırımcılar için en güvenli limanlar olarak bilinen devlet tahvillerinin değerlerinin gerilemesi korkutucu boyutlara kadar geldi. Böyle bir durumun yaşanması o ülkenin ekonomik olarak büyümesini de oldukça yavaşlatıyor. Tüm ülkede büyük bir şaşkınlıkla karşılanan ekonomik gerileme ilerleyen süreçlerde de devam edeceğe benziyor. Çin’de gerçekleşen Corona virüs salgını sonucunda sadece Amerika Birleşik Devletleri değil birçok ekonomik anlamda güçlü olan ülke olumsuz etkilendi.

Yorumlar (0)
19°
açık
Günün Karikatürü Tümü