Alışveriş Yaparken Fiyat Farkının Sebebi Belli Oldu

Ürün aynı olmasına rağmen fiyatlarda farklılıklar oluyor.

Ekonomi 24.01.2020, 12:11 Fatih OĞUR
Alışveriş Yaparken Fiyat Farkının Sebebi Belli Oldu

Aynı firma, mağazalarda ve internet sitelerinde fiyat farkı yapıyor. Bu durumda tüketicileri şaşırtıyor. Fiyat farkının sebebi anlaşılamıyor. 

Firmaların mağaza ve internet sitelerinde fiyat farkı yapma sebepleri belli oldu. Duyanlar buna çok şaşırdı. 

Günümüzde alışveriş genellikle iki şekilde yapılıyor. Ya internetten sipariş ediliyor ya da mağazadan satın alınıyor. Ancak firma ve marka aynı olmasına rağmen internet sitesindeki ve mağazadaki fiyatlar farklı oluyor. Mağazalardaki fiyatlar, internet sitesine göre iki kat fazla oluyor.

Ticari uzmanlar, vatandaşların kafalarındaki bu soru işaretini gidermek için araştırmalar yapmaya başladılar ve sonucu kısa sürede buldular. Sorunun cevabı oldukça basit: Kira.

Kira, vatandaşların ortak derdi. Ancak kira denilince akla hep ev geliyor. İş yerlerinde kiraları tüketicilerin aklına gelmiyor. Üstelik iş yeri kiraları, ev kiralarından çok fazla.

Bu İşin Püf Noktası Var

İş yerleri kiraları oldukça fazla. Fiyatlar mağazanın büyüklüğüne ve yere göre değişiklik gösteriyor. Büyük alışveriş merkezlerinde bulunan mağazaların kiraları 10.000 TL ve üzeri olabiliyor. Bu yüzden mağaza sahipleri, kirayı çıkarabilmek için ürün fiyatlarını yüksek belirliyor.

İnternette ise böyle bir durum söz konusu değil. Ürün başında küçük kesintiler olsa da kira gibi büyük tutarlar ödenmiyor. Bu yüzden fiyatlar, internet sitelerinde daha düşük oluyor.

Tüketiciler, bu konuda bir püf nokta geliştirdi. Mağazada deniyorlar. Ardından uygun olanı internet sitesinden alıyorlar.

Yorumlar (0)
orta şiddetli yağmur
Günün Karikatürü Tümü