Alkol Ve Sigaraya Yılbaşında Zam Yok

Alkollü olan içkilerde ve sigaralarda her yıl yapılmakta olan enflasyon oranındaki artış ile meydana gelen vergi artışı 2020 yılında ocak ve haziran dönemlerinde uygulanmayacak. Yani anlaşılacağı üzere alkol ve sigaraya yılbaşında zam yok, haziran ayında da olmayacak. Ve bu cumhurbaşkanı kararnamesi resmî gazetede yayımlandı.

Ekonomi 01.01.2020, 17:16 Soner YARDIM
Alkol Ve Sigaraya Yılbaşında Zam Yok

2019 yılı alkol ve sigarada zam yılı oldu

2020’ye saatler kala 2019 değerlendirmesi yapmak gerekir ise en çok zam yapılan unsurlardan, ürünlerden biri olduğu görülmektedir alkollü içki ve sigaraya gelen zamlar. Öyle ki 2019 başındaki 1 paket sigara fiyatı ile 2019 un sigara paketi fiyatı arasında nerede ise yarı yarıya fark bulunmaktadır. 2019 un zam yılı olması gerçeği ile bu alanda da karşılaşılmaktadır.

2020’de zam yok

Cumhurbaşkanı kararnamesine göre 2020 yılında sigaraya ve alkollü içkiye geçen yıl yani 2019 yılında olmuş olduğu gibi yüksek oranda zam gelmeyecek. Hatta vergilendirme dönemi denilen ocak ve haziran döneminde enflasyon oranı oranında zam yapılmayacak. Tahminen geçen yıl yapılmış olan zamlar büyük tartışmalara sebebiyet vermesinden ötürü, şimdiye kadar yapılan zam oranları kâfi görülmüş bu sebepten de bu yıl, 2020 yılı alkollü içki ve sigaraya zam gelmeyeceği kararnamede bildirilerek, Resmî Gazetede yayımlanması yapılmıştır. Alkollü içki ve sigara kullanımı olan kişiler ve alkol satışı yapan restoranlar için sevindirici bir haber olmuştur.

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Karikatürü Tümü