Altın Fiyatları Düşüyor

3 Şubat 2020 güncel kur verilerine göre altının gram fiyatı %0.7 oranla düşüş halinde seyrediyor. Bu düşüşle gram altın 303.2 TL değerinde işlem görüyor.

Ekonomi 03.02.2020, 21:47 Zehra Bilgehan Kurtuluş
Altın Fiyatları Düşüyor

Altın fiyatlarında düşüş gözlenirken gram altın 303.2 TL, çeyrek altın, 494 TL Cumhuriyet altını 2.022 TL seviyesinde. Geçtiğimiz hafta Cuma günü gram altın kapanışı 305.3 liradan yapmıştı. Bu haftaya önemli oranda bir düşüşle başlayan gram altının fiyatı bugün saat 10:40 itibariyle 303.2 liradan işlem görmeye başladı. Kapalıçarşıda çeyrek altın 404 liraya Cumhuriyet altını ise 2.022 liraya satılıyor. Altının ilerleyen düşüşü hakkında uzmanlar önemli açıklamalarda bulundu.

Uzmanların Altın Hakkındaki Görüşü

Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıkan Corona virüsü salgını sonucunda Çin piyasalarında yüksek risk algısı oluşturuldu. Analistlere göre oluşturulan bu algının varlık fiyatlarında etkili olduğu açıklandı. Bu düşüşün yaşanmasındaki bir diğer neden ise; Suriye ve Libya’daki jeopolitik gelişmeler sonucunda yaşanan sıcak küresel krizdir. Uzmanlar altındaki bu hareketliliği ve konuya ilişkin sıcak haberlerin takipçisi olacağını açıkladı.

Bugün itibariyle uzmanlar tarafından takip edilen imalat sanayi Satınalma Yöneticileri verilerine göre, gram altının belirli bir süre 300-305 lira bandında seyredeceği öngörülüyor. Türkiye’deki birçok kentte ise gram altının satış fiyatı genel itibariyle büyük bir düşüş yaşadı.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü