Corona Salgınında Özel Bankalar Krediye Sıcak Bakmıyor

Türkiye coronavirüs ile mücadele ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamalarda özel bankalar pek dikkate almıyor yapılan açıklamalarda Dar gelirli vatandaşın ve ihtiyacı olan herkesin düşük faiz oranıyla kredi çekileceği bilgisi yer alıyordu.

Ekonomi 23.04.2020, 17:47 Abdurrahim KARABAYIR
Corona Salgınında Özel Bankalar Krediye Sıcak Bakmıyor

Coronavirüs Türkiye ekonomisini derinden etkiledi salgın sebebiyle hazine ve maliye bakanlığı ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomik kalkınma paketi kapsamında kamu bankaları ile yapılan anlaşma sonucunda ihtiyacı olan herkesin düşük faiz oranı ile kredi çekebileceği açıklamasını yapmıştı. Ancak özel bankaların ekonomik destek kapsamında Türkiye coronavirüs ile zor günler geçirirken kredi musluklarını kapatması oldukça tepki çekiyor. Kredi musluklarını kapatmasının yanı sıra özel bankalar kredi yapılandırması ve borç ertelemeleri gibi işlemleri oldukça yüksek faiz oranları ile gerçekleştiriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu şekilde işlem yapan özel bankalara oldukça sert uyarı vermişti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise bu zor günlerde vatandaşın yaşadığı sıkıntılarda özellikle kamu bankaların destek verip özel bankaların geride durduklarını bildiklerini söyledi.

Kredi Yapılandırılması Fahiş Maliyetlere Yol Açıyor

Türkiye coronavirüs ile mücadele ederken vatandaşlar geçim sıkıntısı çekiyor. Bankaya borcu olan ve kredi taksitlerini ödemekte zorlanan vatandaşlara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müjdeli haberi verdi. Ancak ekonomik kalkınma paketi kapsamında özel bankalar, kamu bankaları kadar destek vermiyor. Üstelik kredisini yapılandırmak isteyen vatandaşa fahiş maliyetler çıkarıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak özel bankaların bu zorlu günlerde yüksek kredi faiz oranları ve kredi yapılandırılması gibi diğer işlemler için fahiş miktarda işlem ücreti aldıklarını duyduklarını söyleyerek bu şekilde bir davranışın kabul edilmeyeceğini ifade etti.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü