Corona virüsü çin ekonomisini etkileyecek mi?

Corona virüsü, Çin’i ele geçirmiş durumda. Wuhan şehrine giriş ve çıkışlar yasak.

Ekonomi 26.01.2020, 22:31 Fatih OĞUR
Corona virüsü çin ekonomisini etkileyecek mi?

Virüsten ölen insan sayısı 9’dan 12’ye yükseldi. Dünya ülkeleri kısa süreliğine Çin’le ilişkisini kesti. Geçtiğimiz günlerde Çin’de bir salgın haberi yayıldı. Corona adlı virüsün, birçok insanın ölümüne neden olduğu belirtildi. Bunun üzerine virüsle ilgili araştırmalar yapıldı. Ancak tahminlerden öte kesin bir bilgiye ulaşılamadı. Kesin bir bilgi olmadığı içinde virüsün nereden geldiği ve tedavisi bilinemiyor.

Ülkeler, virüsün kendi ülkelerine gelmemesi için önlemler alıyor. İlk önlem ise Çin’le bağlantıyı kesmek oluyor. Bu yüzden Çin’in birçok yönde etkileneceği tahmin ediliyor. Özellikle de ekonomik yönden…

Çin şu an dünyanın ekonomik yönden en büyük ikinci ülkesi. Ancak Corona virüsünün yayılması bu şekilde devam ederse Çin ekonomisi yaklaşık %1,2 değer kaybedecek. Bu da Çin’de küresel ekonomi sorunu yaşatacak.

Çin Ekonomisi Düzelecek Mi?

Corona virüsü, yakın bir zamanda başladığı için Çin ekonomisi ciddi oranda etkilenmedi. Ancak virüsten kaynaklanan ölüm haberlerinin duyulması ülkeleri bir adım geri çekti. 2019 yılında ekonomik yönden sadece %6,1 oranında büyümüştü. Böylelikle son 29 yılda en düşük büyümeyi yaşamıştı.

2020 yılında ekonomik yönden daha çok büyüyebilmek projeler yapmıştı. Ancak şu an hiçbirini uygulayamadı. Çin’in ekonomik değer kaybetmemesi için yapması gereken tek şey Corona virüsünü yok etmek.

Yorumlar (0)
24°
kapalı
Günün Karikatürü Tümü