Değerli Gayrimenkul Vergisi Hakkında Bilinmeyenler

Değerli gayrimenkul vergisi maddi değeri belirli bir seviyenin üzerinde olan vergilerden, diğer konutlara nazaran daha çok vergi alınması durumudur.

Ekonomi 28.12.2019, 00:00 14.01.2020, 18:42 Muhammed Selman Selçuk
Değerli Gayrimenkul Vergisi Hakkında Bilinmeyenler

nceleri bu konutlardan toplamında 2 milyon lira alınır iken değerli gayrimenkul vergisi toplamı 12 milyon lira alınmaktadır. 2019 da yürürlüğe giren bu vergi bir çok tartışmalara konu olmuş, anayasa mahkemesine itirazlar yapılarak yasal süreç başlatılmıştır. Değerli gayrimenkul vergisi dahilinde  olan konutlar için bir değerleme söz konusu olmaktadır.

Değerli gayrimenkul vergisine tabi olan konutların değerlemesinin yapılması

Bu gayrimenkullerin diğer gayrimenkullerden ayrılabilmesi için bir denetleme yapılması bir uzman kadro tarafından görülmesi gerekmektedir. Ve de buna göre Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü; DKV tarafları olan mükellefleri ile alakalı mesken nitelikli gayrimenkule, konutlara; Gedaş Gayrimenkul Değerleme, Avrupa Gayrimenkul Değerleme, Kent Gelişim Harita Büro ‘ndan bu tespit işlemi yaptırılarak bir rapor elde edilmektedir.

Değerlemeden doğan sorunlar

Ancak bu noktada bir takım problemler ortaya çıkmaktadır. Belediye verilerine göre de 2 milyon lira vergiye tabii tutulur iken bu değerleme sonucu ortaya çıkmakta olan vergi tutarı 12 milyon liradır. Belediye ile komisyon arasında böyle bir fark olduğunu gören vergi mükellefleri tutara itiraz etmekte ve de yasal bir süreç başlatmaktadır. Değerli gayrimenkul vergisi sorunları arasında  görülmekte olan bu sorun büyük bir haksızlığa yol açtığı görülmekte ve de iddia edilmektedir. Bu konu ile alakalı son karar anayasa mahkemesinde.

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü