Dolar 6 Lira Sınırını Geçti

ABD Tarım Dışı İstihdam verisinin beklenenden iyi olarak açıklanması sonucunda geçtiğimiz cuma günü öğleden sonra TL- Dolar kuru 6 Lirayı buldu.

Ekonomi 09.02.2020, 13:43 Onur DİMLİ
Dolar 6 Lira Sınırını Geçti

Dış Siyasi Gelişmeler

 Ocak Ayı Tarım dışı İstihdamın 225 000 ile beklentilerin üzerinde açıklanmasının ardından 6.04 Lirayı buldu. Tabi bu dalgalanmayı Dış siyasi gelişmeler de destekledi. haftanın son işlem gününde 5,98 TL ile başlayan Dolar TL kuru öğleden sonra 5,9950'ye yükselmişti.

İdlib'de Türk askerine yönelik olarak gerçekleştirilen saldırının Türkiye için Suriye'de yeni bir dönem miladı olarak değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan rejime baplı birliklerce Şubat ayında gözlemlenen noktaların gerisine çekilmemesi durumunda Türkiye'nin bizzat bu işi kendisinin yapmak zorunda kalacağını dillendirmesi de askeri bir operasyona göz kırpmış oldu. Haliyle bu durum TL- Dolar kurunda yükselmeye neden oldu. Genel itibariyle bu tür savaş söylemleri ve komşu ülkelerdeki kaosa bağlı TL dünya nezdinde güven kaybetmektedir.

Ekonomi Analistleri Açıklama Yaptı

Bir askeri operasyon ihtimaline karşın analistlere göre mevcut rejimin destekçileri olan İran ve Rusya'ya yönelik olarak gönderilen mesajların ılımlı bir şekilde olması piyasalar açısından olumsuz bir etki yaratmıyor. Geçtiğimiz günlerde petrol fiyatları seviyesinin 70 dolar’dan 55 doların da altına gerilemesi ve  Türkiye'nin CRD primi de 240 baz puanının altına indi. Hazine’nin dış borç alacağı yönündeki açıklamanın para piyasalar açısından ne denli bir etki yaratacağı ilerleyen günlerde belli olacak.

Yorumlar (0)
19°
açık
Günün Karikatürü Tümü