EFT ve Havale Ücretlerine Beklenen İndirim Geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabı üzerinden düşürülen banka komisyonları ile alakalı açıklamada bulundu.

Ekonomi 11.02.2020, 21:52 Zehra Bilgehan Kurtuluş
EFT ve Havale Ücretlerine Beklenen İndirim Geldi

Bakan Albayrak açıklamasında gittiği her ortamda vatandaşların ve iş dünyasının bankaların yüksek işlem ücretlerinden şikayet ettiğini, konuyu Finansal İstikrar ve Kalkınma Komistesi’nin gündemine aldıkları belirtti. Yapılan düzenleme ile bankaların ücret ve komisyonlarına standart getirilmiş oldu.

Bankaların EFT Ücreti Ne Kadar Oldu?

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın çalışmaları sonucunda yeni ekonomik gelişmeler yaşandı. EFT işlem tutarı eğer 1000 TL’nin altındaysa, cep telefonları aracılığıyla yapılan mobil bankacılık ve internet üzerinden yapılan internet bankacılığı ile düzenli ödemelerde bankaların EFT ücreti 1 TL olacak.

ATM’den EFT işlemi yapıldığında 2 TL, banka şubesinden yapılan EFT işlemlerinde ise 5 TL EFT ücreti kesilecek.

EFT işleminin tutarı 1000 ile 50.000 TL arasındaysa kesilen ücret sırası ile 2 TL, 5 TL ve 10 TL olacak.

Bankaların Havale Ücreti Ne Kadar Oldu?

Bankaların havale işlemi için kestikleri ücret ise, EFT ücretinin yarısı olarak hesaplanacak. Gündemin önemli ekonomi haberleri arasında olan işlem ücretlerine getirilen kısıtlama, bankaların yüksek işlem ücretlerinden yakınanları memnun etti.

İşlem maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla harekete geçildi ve Merkez Bankası ticari müşterilerden bankaların almakta olduğu işlem ücretlerine bir sınırlama getirirken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) ise finansal tüketicilerden kesilen ücretlere sınırlama getirdi.

Yorumlar (0)
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü