Ekonomi Üzerinde Normalleşme Uyarısı

Umut verici büyüme analizleri ile birlikte pozitif bir oran yakalanacağını savunan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, 2019 yılının çeyrek büyümesinde bulunan analizleri değerlendirdi.

Ekonomi 10.12.2019, 12:39 Abdurrahim KARABAYIR
Ekonomi Üzerinde Normalleşme Uyarısı

Ekonomik olarak gelişmelerin esasında önemli hususlardan biri olan büyüme rakamlarını üzerine basarak belirten Ender Yorgancılar, özel tüketim ile birlikte ekonominin binde 9 oranında büyüdüğünü söyledi.

Hizmet ve mal hizmetlerinin ithalattan daha yavaş ilerlemesi ile birlikte kurlarda bulunan istikrarsızlığın göstergesi olarak nitelendirilebilir. Nüfusun yaklaşık 1,5 oranında arttığı, aynı zamanda beş milyondan fazla insanın işsiz olduğu bir ülke içerisinde bu oranlar oldukça düşük olarak görülebilir.

2018 sürecinde yaşanan olumsuzluklar ve ekonomik krize kıyasla 2019 yılı oldukça başarılı geçmiştir. Sosyal krizinde beraberinde getirdiği durumlar ile birlikte büyük bir yükselme yaşamanın ardından kurların sabit bir duruma geleceği öngörülüyor.

İhracat Beraberinde Ekonomi İlerliyor

Dünya konjonktürü olmakla birlikte küresel sermayenin ve düşük faiz durumlarının gelişmekte olan ülkelere yönelmesi, an meselesi olabilir. Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı deneyimler ile birlikte ciddi ve önemli dersler oldukça fazla barınıyor. Dış kaynak ile belirtilen iç talep ve kaynağa dayalı inşaat hizmetleri, ihracata dayatılarak cari açığın arttırılması planlanıyor.

Ülkenin üçüncü çeyreğinde bulunan %0,9 oranında büyüme, 9 aylık süreçte binde bir oranında azalmış durumda. Tarım, sanayi ve hizmet sektörünün zaman içerisinde büyümesi ile birlikte büyümenin artacağını planlayan Başkan Yorgancılar, ekonominin önemini birkez daha hatırlatarak analizleri değerlendirdi.

Yorumlar (0)
-2°
hafif kar yağışlı
Günün Karikatürü Tümü