Ekonomik Gelişmelerin Ardı Arkası Kesilmiyor

Dünya ekonomisi ABD ile İran arasındaki gerginlikten dolayı fazlasıyla etkilendi. Bu hafta ABD-Çin arasında imzalanan olan ticaret anlaşması imzalanacak.

Ekonomi 14.01.2020, 15:38 14.01.2020, 16:02 Abdurrahim KARABAYIR
Ekonomik Gelişmelerin Ardı Arkası Kesilmiyor

Ayrıca Merkez Bankası, perşembe günü faiz kararını açıklayacak.  ABD-İran arasındaki gerilim Orta Doğu’nun tansiyonunu azalttı. Dolayısıyla ekonomi de hareketlenmeler meydana geldi. İleriki günlerde dünya gündeminin bu ekonomik hareketlenmeler olacağı düşünülüyor.

Gündemler, Ekonomiyi Ne Derece Etkileyecek?

Ekonomiyi etkileyen en önemli olay ABD ile İran arasındaki sorunlardı. Ancak bu hafta sorunların azalması bekleniyor. Çünkü İran’ın saldırılarına ABD ekonomik yaptırımlarla cevap verdi. Bu yüzden küresel piyasa oldukça güçlenecek.

Öte yandan ABD ile Çin arasında ticaret anlaşması imzalanacak. İki ülke arasındaki etkileşim oldukça iyi durumda. Bu güçlü etkileşimin ekonomiyi hareketlendirmesi bekleniyor.

Türkiye gündeminde ise perşembe günü açıklanacak faiz kararı bulunuyor. Faiz kararında son iç yılın ekonomik sonuçları dikkate alınacak. TL, dolar karşısında %36,5 değer kaybetmişti. Bu zaman diliminde TL’den daha kötü değer kaybeden para birimi Arjantin para birimi olmuştu.

Faiz kararı açıklamasında 50-100 arasında baz puan faiz indirimi açıklaması bekleniyor. Ayrıca Merkez Bankası teorik kısıtlanmasının bir sonuca ulaşması bekleniyor. Türkiye, ekonomik olarak yatırım çalışmaları yapsa da henüz bir sonuca ulaşamadı. Faiz kararı ile birçok konuda ekonominin hareketlenmesi umut ediliyor.

ABD-İran sorununun hafiflemesi, ABD-Çin arası ticaret anlaşmasının imzalanması ve Türkiye faiz kararı ekonominin iyileşmesi açısından fırsat olarak görülüyor.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü