Ekonomik Sıkıntı Bahşişleri De Etkiledi

Lokanta ve kafelerde, hesap ödenirken bahşiş ödenir. Bu bir dünya kültürü olarak kabul ediliyor.

Ekonomi 25.01.2020, 19:52 Muharrem KARAKUŞ
Ekonomik Sıkıntı Bahşişleri De Etkiledi

Türkiye’de bir alışkanlık haline gelmese de bazı vatandaşlar bu konuda hassas davranıyor. Ancak yapılan araştırmalara göre Türkiye’de bahşiş yok denecek kadar azaldı. Nedeni ise, ekonomik sıkıntılar…

Garsonlar ve işletme sahiplerinin son günlerden bir şikayeti var. Bahşiş, eskisi kadar verilmiyor. Hatta bazı işletmelerde bahşişin adı bile geçmiyor. Böyle bir kültürün yok olmaya doğru gitmesinden garsonlar ve işletme sahipleri tedirginlik duyuyor.

Ancak bu müşterilerde kayıtsız kalmıyor. Müşteriler, bahşiş vermemelerinin nedeninin ekonomik sıkıntılar olduğunu söylüyor. Ayrıca bu zor dönemlerde işletmelerin fiyatlarını yükseltmelerinden şikayetçiydi.

İki Tarafta Haklı

Bahşiş konusunda hem işletmelerin hem de müşterilerin kendilerini göre haklı tarafları var. Ancak iki tarafta empati kurma niyetinde değil. Böyle olunca uzmanlar devreye girdi. Bu sorunla ilgili açıklamalarda bulundu.

Uzmanlara göre ekonomik sıkıntıdan dolayı müşteriler bahşiş veremiyor. Ayrıca işletmelerin son zamanlarda fiyatlarını yükseltmesi vatandaşı daha da zorluyor. Öte yandan bahşişin azalmasının dünya kültürüne zarar vereceğini düşünüyor.

Uzmanlar, kafe ve lokantalarda önümüzdeki günlerde fiyatların daha da artacağını söylüyor. Çünkü bahşiş alamayan işletmeler, bahşiş parasını da fiyatlara ekleyecek. Ancak bunun ne kadar etik olduğu tartışma konusu.

Bahşiş sorununun kesin çözülmesinin tek yolu, ekonomik sıkıntıların çözülmesi. Ancak ekonomik sıkıntıların düzelmesi uzun zaman alacak gibi görünüyor.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü