Emlak Vergisi Bildirimi Devri Bitiyor

Ev sahibi olan kişilerin, satın alma işlemlerinin ardından emlak vergisi bildiriminde bulunmaları gerekiyor. Bu bildirim yıl sonuna kadar yapılması gereken bir bildirimdir. Ev satın alan kişilerin, yapmaları gereken işlemler arasında en önemli durumlardan birisi emlak vergisi bildirimi yapmalarıdır.

Ekonomi 07.12.2019, 14:43 08.01.2020, 18:06 Onur DİMLİ
Emlak Vergisi Bildirimi Devri Bitiyor

2019 Yılında Ev Alanların Kritik Süreçleri Başladı

Bu yıl içerisinde ev sahibi olan kişilerin 31 Aralık 2019 tarihine kadar emlak vergisi bildirimi yapmaları zorunludur. Satın alınan evler için ev sahiplerine 3 ay içerisinde emlak vergisi bildirimi yapma şansı verilmiştir. Mesela aralık ayında alınan evlerin emlak vergisi bildirimi mart ayında yapılabiliyor.

Emlak Vergisi Bildirimi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Konut sahibi olurken kişilerin vermekle yükümlü oldukları beyannameler arasında emlak vergisi bildirimi de yer almaktadır. Bu bilgi aracılığıyla taşınmazın el değiştirmesi durumu ilgili mercilere iletilmektedir.

Konut sahibi olan kişilerin, konutun satın alındığı adrese bağlı olan belediyelere emlak vergisi bildirimi yapmak için başvuruda bulunmaktadır. Emlak vergisi bildirimi, belediye görevlisinin verdiği beyanname doldurulur, tapu bilgileri ve kimlik bilgileri kaydedilir. Daha sonra emlak vergisi bu beyanname doğrultusunda hesap edilerek tahakkuk ettirilir.

2019 Yılında Alınan Konutların Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenecek?

Emlak vergisi ödemeleri, konutun alındığı yılı takip eden ve o yıl içerisinde ödenmesi gereken bir vergidir. Eğer bu yıl içerisinde konut satın alındıysa, vergiler 2020 yılında ödenmelidir.

Yorumlar (0)
açık
Günün Karikatürü Tümü