Faiz Oranlarının Düşmesiyle konut Satışları Ciddi Artış Gösterdi

Kredi Faizleri Düşünce Satışlar Arttı

Ekonomi 26.12.2019, 14:02 30.12.2019, 15:00 Muharrem KARAKUŞ
Faiz Oranlarının Düşmesiyle konut Satışları Ciddi Artış Gösterdi

Bankalar, konut için sağlamış oldukları kredilerde faiz oranlarını düşürmeye devam ediyor. Durum böyle olunca, vatandaş da bir evim olsun diyerek, konut satın alma taleplerini arttırdı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da yıl sonu indirimleri başladı. Bankaların konutlar için sağlamış olduğu kredi faizleri oranlarında düşürme yapması, üstüne yıl sonu kampanyaları derken, vatandaş ev sahibi olmak için harekete geçti.

Beklemede Olan Vatandaş Harekete Geçti

Nef İcra Kurulu Üyesi olan Selçuk Çelik, geçtiğimiz gün bu konu ile ilgili açıklamada bulundu. Çelik geçen haftalarda yapmış oldukları indirim sonucunda oldukça yüksek satışların gerçekleştiğini belirtti. Bankaların faiz oranını düşürmesi ve yapılan kampanyaların, satışları yükselttiğini belirtti. Çelik yapmış olduğu açıklamada, ipotekli olan konutların satışında %700 oranında artma kaydedildiğini söyledi. Nef konut fiyatları geçtiğimiz hafta satışlarına %40’lık bir oranda indirim uyguladı.

Bunun arkasında, satışlar arttı ve sonuç olarak tam 103 milyon liralık satış yapılmış oldu. Çelik yapmış olduğu açıklamanın devamında, konutların satışında rakamların artacağını ve 2020 yılı içinde çok yüksek rakamlara ulaşabileceğini belirtti. Konut alım ve satımlarında, son yıllarda faiz oranlarının yüksek olması nedeni ile biraz duraklama yaşandı. Fakat son zamanlarda, bankalar konut kredi için aldıkları faiz oranlarında azalmaya gitti ve bu durumla hala devam ediyor. Yaşanan bu gelişme sonucunda, alım ve satımlar oldukça artmış durumda.

Yorumlar (0)
21°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü