Gelir İdaresinden İnşaat Sektörüne Kayıt Dışı Takibi

Gelir İdaresi  Başkanlığı kayıt dışı ekonomiyle mücadele konusundaki çalışmalarını hızlandırdı.

Ekonomi 09.12.2019, 19:41 05.01.2020, 16:04 Fatih OĞUR
Gelir İdaresinden İnşaat Sektörüne Kayıt Dışı Takibi

İnşaat sektörü ile ilgili kayıt dışılığın azaltılması için düzenlenen çalıştaylarda, bu alandaki açığın nedenleri ve olası çözüm önerileri araştırılıyor.

2019-2020 dönemi için Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı’nı yürürlüğe koyan Gelir İdaresi Başkanlığı başlattığı mücadeleye planlı ve kapsamlı bir şekilde devam ediyor.

 

Diğer Sektörler De Gündemde

Gelir İdaresi Başkanlığı, kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında risk odaklı analiz ve denetim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Başta inşaat sektörü olmak üzere akaryakıt, tütün ile alkollü içecekler, tarım ile gıda sektörlerine yönelik çalıştaylar düzenleyen GİB bu konudaki hassasiyetlerinden ve yaptıkları analizlerden söz etti. Düzenlenen çalışmalara ilgili kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin temsilcileri de katıldı.

 

İnşaat sektöründe  kayıt dışı ekonomiyle mücadele çalışmaları ile hedeflenenler arasında inşaat sektörü dinamikleri, kayıt dışılığa neden olan unsurlar, değerler zincirindeki olası boşluklar ve çözüm önerilerinin sunumu ve değerlendirilmesi konuları hakimdi. Bu hedefler doğrultusunda mücadele stratejilerinin geliştirilmesi amaçlandı.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yürütülen çalıştaya katılan tüm taraflardan, ilgili sektördeki kayıt dışı ekonominin boyutu ve mücadele stratejilerinin belirlenmesi, mevzuattaki boşlukların giderilmesi gibi konulara yoğunlaşılması talep edildi. İnşaat sektörü ile ilgili olarak kayıt dışılığın analizi ile yakından ilişkili konular, geliştirme, finansman, satış ve satış sonrası aşamalar sıralandı.

Yorumlar (0)
11°
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü