Gıda Ürünlerinde KDV İndirimi Olacak mı?

Satışta olan temel gıda ürünleri üzerindeki katma değer vergisinde (KDV) indirime gidilmesiyle ilgili son dakika ekonomi haberleri içerisinde TESK’ten açıklama geldi.

Ekonomi 10.02.2020, 20:43 Abdurrahim KARABAYIR
Gıda Ürünlerinde KDV İndirimi Olacak mı?

TESK yani Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, gıda ürünlerindeki KDV oranının % 1’e düşürülmesi gerektiğini açıkladı.

Son dakika ekonomi haberlerine göre TESK, gıda maddelerindeki KDV oranının düşmesiyle birlikte üreticiden tüketiciye kadar herkesin rahatlayacağını ve daha rahat alım satım yapılacağını açıkladı. Ekonomi alanında yaşanan gelişmeler arasında bu olumlu haberin ise, sonuç verip vermeyeceği merak ediliyor.

TESK Genel Başkanının KDV İndirimi ile İlgili Açıklaması

Finans haber gelişmeleri takipçileri tarafından beklenen açıklama TESK genel başkanı Bendevi Palandöken’den geldi. Ekonominin canlanması, alım ve satım gücünün artması için gıda ürünlerindeki KDV oranının düşmesi gerektiği bildirildi.

Genel Başkanıın açıklamasına göre, perakende satıcıları KDV oranındaki fazlalık nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Ekonomi haberleri ışığında perakende satıştaki KDV oranının toptan satıştaki gibi % 1 oranına düşürülmesi gerektiğini belirtiyor.

Gıda Ürünlerindeki KDV Oranında Güncel Durum Nedir?

Para piyasa son durumuna göre gıda ürünleri toptan satışlarda % 1, perakende satışlarda ise % 8 KDV uygulanıyor. Güncel ekonomik göstergeler ışığında, alım ve satımda farklı oranlarda KDV oranı eklenmesi toptancıları ve perakende satıcıları zor durumda bırakıyor. Son dakika ekonomi haberlerinin yakın takipçileri, KDV oranında yaşanacak değişimleri merakla bekliyor.

Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Karikatürü Tümü