Gözler Merkez Bankası'na Çevrildi

Finans Para Politikası Kurulu Beklenti Anketi’ne katılan finans konusunda bilgi sahibi olan ekonomistlerin üçte ikisi faizlerde büyük bir indirim yaşanacağını bekliyor.

Ekonomi 18.02.2020, 22:05 Abdurrahim KARABAYIR
Gözler Merkez Bankası'na Çevrildi

Anadolu Ajansı Finans Para Politikası Kurulu Beklenti Anketi’ne katılan 21 ekonomistten 7'si faiz indiriminden umutsuzken 14'ü politika faizinde büyük oranda bir düşme yaşanacağını söyledi. Faiz indirimi bekleyen uzmanların bekledikleri tahmini oranlar ise 25-35 baz puan aralığında seyrediyor. 19 Şubat Çarşamba günü gerçekleşecek olan Para Politikası Kurulu Toplantısı’ndan önce 21 ekonomistin faiz indirimleri hakkında görüşlerine başvuruldu. Anadolu Ajansı Finansın Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın gerçekleştireceği toplantı öncesinde ankete katılan ekonomistlerin yaklaşık üçte ikisi de açık bir şekilde faizlerde indirim bekliyor.

14 Ekonomist İndirim Beklediğini Açıkladı

Para Politikası Kurulu toplantısından önce yapılan ankette 21 ekonomistin görüşleri alındı. Anket sonuçlarına göre 21 ekonomisinden 14'ü faizlerde büyük bir indirim bekledi ve tahminlerini ise 25-75 baz puan arasında tuttu. Kalan 7 ekonomist ise herhangi bir indirimin gerçekleşmeyeceğini belirterek aksine faiz oranlarında artış beklediklerini ifade etti. Anadolu Ajansı Finans Para Politikası Kurulu Beklenti Anketi’ne teşrif eden 21 ekonomistin tahmini ortalama indirim beklenti puanı ise 50 baz aralığında gerçekleşti. 19 Şubat Çarşamba günü gerçekleşecek olan Para Politikası Kurulu toplantısından önce yapılan bu anket birtakım öngörülerin hakkında bilgi sahibi olmamızı sağladı. Vatandaşlar toplantıdan çıkan kararı bekliyor.

Yorumlar (0)
11°
açık
Günün Karikatürü Tümü