İMF Yeni Krizin Sinyalini Verdi

Uluslararası Para Fonu olan IMF, yeni kriz uyarısında bulundu. Bu kriz, belli bölgeleri kapsamıyor. Tüm ülkeler, bu krizden payını alacak. Sebep ise ülkeler arası gerginlikler.

Ekonomi 21.01.2020, 14:22 Muharrem KARAKUŞ
İMF Yeni Krizin Sinyalini Verdi

ABD-İran meselesi ve ABD-Çin anlaşması, tüm dünyada gündeme oturmuştu. Gerginlikler, ekonomiyi oldukça etkiledi. Hareketlenmelerin sık olması, tahminleri de zorladı. Ancak IMF, bu konuya netlik getirdi. Kriz uyarısında bulundu.

IMF açıklamalarına göre 20 yıl içerisinde çok fazla küresel azalma meydana geldi. Bu da ekonomik eşitsizliğe neden oldu. Bu eşitsizlik, tüm ülkeleri etkiledi. Ülke içi ekonomik sorunlara da neden oldu.

Küresel azalmalardan kaynaklanan küresel eşitsizliğin nedeni ise siyasi sorunlar ve finans açıdan istikrar sağlanamaması. Bu yüzden krizin olması an meselesi.

IMF, Ülkelere Örnek Verdi

Kriz uyarısı, tüm ülkeleri kapsamına rağmen IMF, bu konuda örnek vermekten çekinmesi. Örnek olarak da Büyük Britanya’yı örnek verdi. IMF açıklamalarına göre Büyük Britanya halkının sadece %10’u zengin. Geri kalanı ise yoksulluk çekiyor. İlginç kısım ise ülkenin kontrollerini %10’luk kısım belirliyor. Bu da hem ülke içi hem de uluslararası küresel eşitsizliğe neden oluyor. Büyük Britanya için ekonomik kriz an meselesi.

IMF, örnek olarak 20.yy’da hatırlattı. Yaşanan ekonomik sıkıntılardan ve sonrasındaki teknolojik gelişmelerden bahsetti.  Şu an küresel eşitsizlik sorununu ortadan kaldıracak nedeninin sadece teknolojik gelişmeler olduğunu vurguladı. Ancak bunun nasıl mümkün olabileceği hakkında bir açıklamada bulunmadı.

Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü