İşsizlik Her Geçen Gün Artacak

Gün geçtikçe yeni meslekler türemeye başladı. Teknolojinin gelişmesiyle de bazı meslekler önemini yitirdi. Bu yüzden işsizlik her geçen gün artıyor.

Ekonomi 19.01.2020, 15:30 Soner YARDIM
İşsizlik Her Geçen Gün Artacak

Uzmanların açıklamalarına göre dijital dünyanın varlığı işçileri tehdit ediyor. Birçok iş, makineler ile yapılıyor. Bu yüzden fabrikalarda işçiler çıkarılıyor ya da esnaflar iş yapamıyor. Tahminlere göre 10 yıl içerisinde 7,6 milyon işçi, işten çıkarılacak. Yeni meslekler türeyecek. Ancak bunu da robotlar yapacak.

İş dünyasını yapay zekalar ve otonom sistemler oluşturacak. İnsan gücünün yerini makineler alacak. Şu an istihdam sayısı 28 milyon iken 2030 yılında bu sayı 33,3 milyona çıkacak. Ayrıca 8,9 milyon ek istihdam da yaşanabilecek. Yeni meslekler ise uzmanların tahminlerin göre 1,8 milyon istihdam yaratacak.

MESLEKLER DEĞİŞİME UĞRAYACAK

İstihdam konusunda McKinsey Global Enstitüsü ve McKinsey Türkiye kurumları, bir rapor yayınladı. Bu rapora göre tahminler doğru çıkarsa Türkiye’deki işçilerin %30 oranı farklı yollardan yapılacak. Böylelikle işsizliğin önüne geçilmeye çalışılacak. Meslekler yok olmayacak. Sadece şekil değiştirecek. Türkiye’de yaklaşık 800 meslek bulunuyor. Bu mesleklerin %2’si bitecek. %30’luk oranı ise değişime uğrayacak. Yani insan gücünün yerini makineler alacak.

Bu durum ülkede nasıl karşılanacak bilinmiyor. Ancak tahminlere göre işsizlik artacağından dolayı halk büyük tepki gösterecek. Uzmanlar, bu tepkilere karşı yapay zeka ve insan gücünü birleştirmenin yollarını şimdiden aramaya başladı.

Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü