İstanbul Doğalgaz Tüketimini Azalttı

Doğalgaza yapılan zam, ülkenin sürekli konuşulan konulardan biri haline geldi.

Ekonomi 24.01.2020, 12:16 Fatih OĞUR
İstanbul Doğalgaz Tüketimini Azalttı

2019 yılında tam üç kere doğalgaza zam yapıldı. Aralık ayının faturası ise görenleri şok etti. Diğer aylara göre çok fazla gelen doğalgaz faturaları, vatandaşın cebini yaktı. Vatandaşta bunun üzerine doğalgaz tüketimini azaltma kararı aldı.

İstanbul, bir haftadır soğuk havayla mücadele ediyor. Meteorolojiye göre bu havalar, iki hafta daha devam edecek. Soğuktan dolayı evlerde ısınmıyor. İstanbul halkı, soğuk havalarda ısınmak için peteklerin seviyelerini yükseltti. Ancak bu da cepleri yaktı. Bunun üzerine arttırılan petekler, eski seviyelerine geri indi.

İstanbul’da 39 ilçe bulunuyor. Araştırmalara göre bu ilçelerden 38’i 2019 yılında da büyük tasarruf yapıyordu. Bu sayede İstanbul’da doğalgaz tüketimi ciddi oranda azaldı. Doğalgazın bu kadar az tüketilmesinin nedenleri ise sanayi üretimindeki yavaşlama, elektrik üretiminde harcanan doğalgazın azalması ve tasarruf. 

İstanbul Halkı Kızgın

Türkiye ekonomisi, 2018 yılında döviz krizi yaşamıştı. Bu yüzden ülke zor bir dönemden geçti. En zorlanan il ise İstanbul oldu. Bu yüzden 2018 yılında da Şile haricindeki tüm ilçelerde doğalgaz tüketimi azaldı.

2018 ve 2019 yıllarında da doğalgaza birçok zam yapıldı. 2018 yılında üç defa %9’luk, 2019 yılında da %30,4 oranında zamlar yapıldı. Döviz krizinin ardından yapılan zamlar, İstanbul halkını oldukça zorladı.

Buna rağmen vergilerde azalma olmadı. Bu yüzden İstanbul halkı oldukça kızgın.

Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü