Konut Kredi Faizlerinde Hızlı Düşüş!

Kredi faiz oranlarında, hızlı düşüşler yaşanıyor. Enflasyon Endeksli bankalar faiz oranlarını geriye çekti.

Ekonomi 08.12.2019, 13:08 Muharrem KARAKUŞ
Konut Kredi Faizlerinde Hızlı Düşüş!

Bankaların Faiz Oranları Ne Kadar Geriledi?

Kredi faiz oranları bütün bankalarda %1'e kadar geriledi. İhtiyaç ve taşıt konut kredileri de hızla düşmeye devam ediyor. Ziraat ve Yapı Kredi'den sonra TEB ve İNG bankalarda faiz oranları %1'in altına düşürdü.

Merkez Bankası'nın 12 Aralık 2020'de PPK toplantısı için bir araya geleceği öğrenildi. Bu toplantısı sonucu faiz oranı netleşecek. %14 olan politika faizinin %12 lere düşeceği konuşuluyor. Böyle bir düşüş durumunda konut kredilerinin 0,99'dan 0,80'lere, taşıt ve ihtiyaç kredileri ise 1,19'dan 0,99'lara düşecek.

Güncel Faiz Oranları Ne Kadar?

 Konut kredisi Temmuz 2019'da %2 lere kadar çıkmıştı. Merkez Bankası'nın ciddi hamlesi ve kamu bankalarının da buna bağlı olarak faizlerini geriye çekmeleri ile özel bankalarda faizleri düşürmek zorunda kaldı. Son olarak ING ve TEB' inde oranlarının düşürülmesi ile şu an faiz oranları yüzde 0.98 oldu.

Şu an TEB, İNG, Akbank, Albaraka, Ziraat, Vakıf, Yapı Kredi, Kuveyt, Halkbank, faiz oranlarını 0.98'e düşürmüş durumda. Halen Finansbank 1.03'den, İş Bankası 1.06'dan,  Garanti 1.08'den faizli konut kredisi veriyor. Gözler Merkez Bankasının yapacağı PPK toplantısında. Politika faizi düşerse konut kredisi 0.80 e, ihtiyaç yada taşıt kredisi ise 1'in altına kadar gerileyecek gibi duruyor. Bu toplantı en çok ekonomiye ve kredi çekeceklere yarayacak.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü